Pregabalin kullanımının kırık iyileşmesi üzerine etkisinin ratlarda incelenmesi
The effects of pregabalin on fractured bone healing in rats (An experimental study)
  1. Tez No: 478248
  2. Yazar: HAKAN ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN KILINÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ortopedi ve Travmatoloji kliniklerinin en önemli uğraşı konularından biri kırıklardır. Kırık iyileşmesini olumsuz yönde etkileyen sebepler arasında sigara, alkol alımı, sistemik hastalıklar ve çeşitli ilaçlar neden olmaktadır. Gerek kırık cerrahisi gerekse diğer cerrahi işlemler sırasında analjezik, antiinflamatuar ilaçlar NS İİ kullanılmakta fakat yeni bir preparat olan pregabalin etken maddesinin de kullanımı giderek artmaktadır. Literatürde pregabalinin birçok alanda çalışmasının yapıldığı görülmüş olup Ortopedi ve Travmatoloji kliniklerinde de kullanılan pregabalinin kırık iyileşmesi üzerine etkilerinin araştırılmadığını gördük. Literatür taramamızda bununla ilgili çalışmaya rastlamadık ve bu çalışmamızda pregabalinin kırık iyileşmesi üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmada 40 adet rat kullanıldı, ölen rat olmadı. İlk olarak tüm ratların tibialarında kırık oluşturuldu. Daha sonra 4 grup oluşturuldu ve gruplar kontrol grubu, grup 1, grup 2 ve grup 3 olarak adlandırıldı. 1. Gruba 100mg/kg/gün dozunda, 2. Gruba 200mg/kg/gün ve 3. Gruba 400mg/kg/gün pregabalin enjeksiyonu intraperitoneal olarak uygulandı. Kontrol grubuna ise günlük olarak betadine solüsyonu ile lokal saha temizliği sonrasında intraperitoneal SF yapıldı, bu uygulama 6 haftaya tamamlandı. Ratların tibiaları radyolojik, histopatolojik ve biomekanik olarak araştırıldı. Radyolojik sonuçlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. (p>0.005) Histopatolojik sonuçlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. p>0.005 Biomekanik sonuçlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Background And Aim: One of the most important tasks of Orthopedics and Traumatology clinics is fractures. Smoking, alcohol intake, systemic diseases and various medications are among the causes that affect fracture healing in the negative direction. Analgesics, antiinflammatory drugs (NSAIDs) are used in other surgical procedures, but a new preparation, pregabalin, is also increasingly used. We have seen that pregabalin has been used in many field studies in the literature and we have not seen any investigation the effects of pregabalin on fracture healing, which is also used in Orthopedics and Traumatology clinics. We did not see any study in our literature search and aimed to investigate the effect of pregabalin on fracture healing in this study. Results: Forty rats were used in the study, and there were no deaths. First, fractures were created in the tibial area of all rats. Then, 4 groups were formed and the groups were named control group, group 1, group 2 and group 3. Pregabalin injection was administered intraperitoneally to Group 1 at a dose of 100mg / kg / day, Group 2 at 200mg / kg / day and Group 3 at a dose of 400mg / kg / day. For the control group, intraperitoneal SF was performed daily with a betadine solution followed by local field cleaning. This application was completed in 6 weeks. Tibials of the rats were investigated radiologically, histopathologically and biomechanically. There was no statistically significant difference between the radiological results (p> 0.005). There was no statistically significant difference between the histopathological results. (P> 0.005) There was a statistically significant difference between the biomechanical results.