Neonatal sepsis şüphesi olan yenidoğanlarda akut faz reaktanı olarak CRP, prokalsitonin, interlökin-18 düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 478251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK YURTTUTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Neonatal dönem doğumdan sonraki ilk 4 haftalık süreyi içerir. Neonatal sepsis, bu süre içinde şüpheli veya kanıtlanmış bir enfeksiyon ile ilişkili sistemik inflamatuvar yanıt (SIRS) olarak tanımlanır. Neonatal sepsiste sitokinlerin kandaki düzeyi hızla değişir hatta akut faz reaktanlarından bile önce gerçekleşir. Bu çalışmada da yenidoğan sepsisinin erken tanısı ve takibinde CRP, prokalsitonin ve IL-18 düzeylerinin incelenmesi ve karşılaştırılması hedeflenmiştir. Yaşamın ilk evresindeki yenidoğanlarda sepsis erken tanı ve tedavisi ile hastaların hayatta kalmasını artırmak ve gelecekte yeni tedavi stratejilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Son yıllarda neonatolojideki gelişmelere rağmen neonatal sepsis hala neonatal mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Neonatal mortalitenin % 13'ünden ve yaşamın ilk haftasındaki ölümlerin % 42'sinden sorumludur. Her yıl 2.6 milyon yenidoğan ölmekte ve bu ölümlerin dörtte üçü yaşamın ilk haftasında, neredeyse tümü ise (% 99) düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana gelmektedir. Çalışmaya postnatal yaşları 0 ile 82 gün arasında değişen toplam 103 yenidoğan dahil edildi. 55 olgu sepsis grubunu oluşturken, 48 olgu kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Gestasyon haftaları 23-40 gebelik haftası arasında olup, ortalama doğum ağırlıkları sepsis grubunda 1821,91 ± 998,50 gram ve kontrol grubunda 1647,08 ± 824,30 gram idi. Tüm hastalardan hemogram CRP, prokalsitonin ve IL-18 düzey numune alım zamanları kaydedielrek çalışıldı. Sepsis ve kontrol grubu arasında karşılaştırmalar yapılarak akut faz yanıtı ve tedaviye cevabın değelendirilmesinde bu parametrelerin istatistiksel olarak anlamlılıkları gözden geçirildi. Hastalar alınan kültür sonuçları ve diğer eşlik eden bulgular açısından da kıyaslandı. Bizim çalışmamızda IL-18 düzeylerinin neonatal sepsiste kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu saptanmıştır. IL-18 0.saat için cut off aralığı 11,35ng/L (duyarlılık %64, özgüllük % 69) (AUC: 0,627, p=0,027) ve IL-18 24.saat için cut off aralığı 12,56ng/L (sensitivitesi %64, spesifitesi % 71) (AUC: 0,662, p=0,005) olarak saptandı. Çalışmamızın kısıtlayıcı yönlerinden biri de IL-18'in ilk 12. saatteki kan düzeyinin gerek sepsis grubunda, gerekse kontrol grubunda değerlendirilememesidir. Yarılanma ömrü ve hızlı klirensi değerlendirildiğinde sepsis tanı anında veya tanıyı takip eden 12 saat içindeki IL-18 kan düzeyinin değerlendirilmesi yönünde ileri çalışmalara ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. Çalışma sonuçları değerlendirlidiğinde IL-18 değerlendirmesinin sepsis tanısında klinik ve diğer belirteçleri destekleyici olarak kullanılabileceğeni düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The neonatal period includes the first 4 weeks after birth. Neonatal sepsis is defined as a systemic inflammatory response (SIRS) associated with a suspected or proven infection during this period. The level of the neonatal sepsis cytokines is rapidly changing, even before the acute phase reactants. In this study, we aimed to examine and compare CRP, procalcitonin and IL-18 levels in early diagnosis and follow-up of neonatal sepsis. It was aimed to increase the survival of patients with sepsis early diagnosis and treatment of neonates during the first period of life and to contribute to the development of new treatment strategies in the future. Despite recent advances in neonatology, neonatal sepsis is still an important cause of neonatal mortality and morbidity. It is responsible for 13 % of neonatal mortality and 42 % of deaths in the first week of life. Every year 2.6 million newborns die and four quarters of these deaths occur in the first week of life, almost all (99%) in low- and middle-income countries. A total of 103 newborns with postnatal ages ranging from 0 to 82 days were included in the study. 55 cases were formed as sepsis group and 48 cases were taken as control group. Gestation weeks were between 23-40 weeks and the mean birth weights were 1821.91 ± 998.50 grams in the sepsis group and 1647.08 ± 824.30 grams in the control group. Hemogram CRP, procalcitonin, and IL-18 level sampling times were recorded from all patients. Statistical significance of these parameters was assessed by comparing the sepsis and control group with acute phase response and response to treatment. Patients were also compared in terms of culture results and other accompanying findings. In our study, it was determined that IL-18 levels were statistically different according to neonatal sepsis control group. The cut-off range for IL-18 0.hour was 11.35 ng / L (sensitivity 64%, specificity 69%) (AUC: 0.627 p = 0.027) and the cut-off range for IL-18 24. hour was 12.56ng / L (sensitivity 64%, specificity 71%) (AUC: 0.662, p =0.005). One of the limiting features of our study is that the blood level of IL-18 in the first 12 hours can not be assessed either in the sepsis group or in the control group. We believe that further studies are needed to evaluate the level of IL-18 in the diagnosis of sepsis or within 12 hours of diagnosis when half-life and fast-clearing is assessed. When we evaluate the results of the study, we think that IL-18 evaluation can be used as supportive of clinical and other markers in the diagnosis of sepsis.