Hemodiyaliz hastalarında serum osteopontin ve FGF-23 düzeylerinin kalp kapak kalsifikasyonu ile ilişkisi
The relation between serum osteopontin and FGF-23 levels with heart valve calcification in hemodialysis patients
  1. Tez No: 478252
  2. Yazar: BERİVAN GANİDAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hemodiyaliz (HD) hastalarındaki kardiyovasküler kalsifikasyon, morbidite ve mortalitenin önemli bir sebebidir. Vasküler ve valvüler kalsifikasyon artmış doku kalsifikasyonun göstergelerindendir. Vasküler kalsifikasyon inhibitörü olarak bilinen osteopontin (OPN) ve son zamanlarda artmış vasküler kalsifikasyonla ilişkisi gösterilmiş Fibroblast Growth Factor-23 (FGF-23)' ün valvüler kalsifikasyonla olan ilişkisi bilinmemektedir. Biz bu kesitsel çalışmada HD hastalarında serum OPN ve FGF-23 düzeylerinin kalp kapak kalsifikasyonu ile olan ilişkisini inceledik. Çalışmaya en az 3 aydır HD tedavisi gören 85 erişkin HD hastası alındı. Hastaların %54' ü erkek, yaş ortalamaları 49.8±15.1 yıl, HD süreleri ortalama 52.5±39.6 aydı. Hastaların % 34'ü diyabetik olup, %17.6' sında koroner arter hastalığı öyküsü vardı. Diyalizat kalsiyumu olarak % 84.7 hastada 1.25 kalsiyum kullanılmaktaydı. Hastaların %60' ı D vitamini tedavisi ve %7.1' i sinekalset tedavisi almaktaydı. Hastalardaki valvüler kalsifikasyon oranı %32.3 olarak saptandı. Ortalama FGF-23 düzeyi 682.3±771.7 pg/ml (9.9-2400), ortalama OPN düzeyi 22.2±8.2 ng/ml (2.5-30.6) idi. Kalp kapak kalsifikasyonu olan ve olmayan hastalar karşılaştırıldığında; kalsifikasyon olan grup daha yaşlı ve serum OPN düzeyleri daha düşük idi. Kreatinin, sol atrium çapı, sol ventrikül end diyastolik çap ve arka duvar çapının da farklı olduğu görüldü. Logistik regresyon analizinde yaş ve OPN düzeylerinin kapak kalsifikasyonunun belirleyicisi olduğu görüldü. Sonuç; kronik HD hastalarında valvüler kalsifikasyon oluşumunda ileri yaş ve azalmış serum osteopontin düzeyleri belirleyici iken, FGF-23 ile ilişki bulunamamıştır. Bu konuda destekleyici çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular calcification is an important cause of morbidity and mortality in hemodialysis (HD) patients. Vascular and valvular calcification is an indicator of increased tissue calcification. Relation of osteopontin (OPN), which is known as vascular calcification inhibitor, and Fibroblast Growth Factor-23 (FGF-23), which its relation with vascular calcification is recently shown, to valvular calcification is unknown. In this cross-sectional study, we examined relation between heart valve calcification, and serum OPN and FGF-23 levels. 85 adults which were on HD treatment for at least 3 months were included in the study. 54% of our patients were male, mean age was 49.8±15.1 years, and mean HD duration was 52.5±39.6 months. 34% of the patients were diabetic, and 17.6 % had history of coronary artery disease. 1.25 calcium were being used as dialysate calcium in 84.7% of the patients. 60% of the patients were on vitamin D replacement therapy and 7.1% were receieving cinacalcet treatment. Valvular calcification ratio of the patients was 32.3%. Mean FGF-23 level was 682±771.7 pg/mL (9.9-2400), and mean OPN level was 22.2±8.2 ng/mL (2.5-30.6). When the patients with and without heart valve caicification were compared; the group with heart valve calcification were older and had lower serum OPN levels. There were differences between the groups on creatinin levels, left atrial diameters, left ventricular end-diastolic diameters and posterior-wall thicknesses. In the logistic regression analysis, it is seen that age and serum OPN levels are predictors of valvular calcification. Consequently, serum osteopontin level were found as a predictor for formation of valvular cailcification in HD patients, but there weren't found any relation with FGF-23. Further research is needed in the subject.