Yenidoğanlarda travmatik lomber ponksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of traumatic lumbar punctures in newborns
- Tez No: 553378
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ZENCİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
GİRİŞ: Lomber ponksiyon (LP) sepsis ve menenjit şüphesi olan her yenidoğana yapılması gereken, yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde (YYBÜ) tanı ve tedavi amaçlı sıklıkla başvurulan invazif bir yöntemdir. Ancak işlem sırasında alınan beyin omurilik sıvı (BOS) örneğine kan karışabilmesi tanı ve tedaviyi etkileyebilmektedir. Çalışmamızda hastanemizin YYBÜ'nde yatan hastalara uygulanan LP işleminin travmatizasyon sıklığının, risk faktörlerinin, travmatik BOS materyaline uygulanan laboratuvar yöntemlerinin, kontrol LP işlemleri ile BOS ve eş zamanlı kan kültürü sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlandı. MATERYAL VE METOD: Bu çalışmaya, SBÜ Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 01/01/2010–31/12/2017 tarihlerinde YYBÜ'nde yatmış, yenidoğan döneminde LP işlemi uygulanmış ve BOS kültürü değerlendirilmiş hastalar alındı. Hastaların YYBÜ'ne yatışından sonra yapılan ilk LP işlemleri değerlendirildi. Klinik notlarında travmatize olduğu belirtilen hastalarla, BOS örneği“bol eritrosit görüldü”şeklinde rapor edilen veya kırmızı küre sayısı ≥500/mm3 olup diğer BOS kanama nedenleri ekarte edilen hastaların LP işlemleri travmatize (TLP) kabul edildi. Hastaların demografik verileri, LP işleminin travmatizasyon oranı, laboratuvara gönderilen BOS örneğinde çalışılan mikrobiyolojik ve biyokimyasal parametreler ve kontrol LP işlemleri değerlendirildi. Travmatizasyon ile ilişkisi olabilecek parametreler araştırıldı. Travmatize olan (TLP) ve olmayan (nTLP) hasta gruplarında BOS ve eş zamanlı kan kültürleri ile BOS polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışma döneminde LP yapılan ve BOS kültürü değerlendirilen 854 hasta belirlendi. Lomber ponksiyon travmatizasyon oranı %38,06 (n=325) saptandı. Kontrol LP 45 (% 5.3) hastada yapılmıştı. Travmatize grupta 21 (%6,4), nTLP grubunda 24 hastada (%4,5) kontrol LP yapıldığı belirlendi. Gebelik haftası, doğum ağırlığı, gebelik yaşına göre doğum ağırlığı ve cinsiyet faktörlerinin travmatizasyonla ilişkisi gösterilemedi. Doğum şeklinin ve LP yaşının travmatizasyon ile ilişkili olduğu; artan postnatal yaşın ve sezeryan (C/S) ile doğumun TLP riskini azalttığı yönünde anlamlı ilişki bulundu (p=0,001).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Lumbar puncture (LP) is an invasive method that is frequently used for diagnosis and treatment in neonatal intensive care units (NICU), which should be performed on any newborn suspected of sepsis and meningitis. However, blood mixed into the cerebrospinal fluid (CSF) sample taken during the procedure may affect the diagnosis and treatment. In this study, we aimed to evaluate the frequency of traumatization, risk factors, and laboratory methods applied to traumatic CSF material, control LP procedures and CSF and concurrent blood culture results. MATERIALS AND METHODS: All the patients who were hospitalized in the NICU and underwent LP procedure and taken CSF culture in the neonatal period between 01/01/2010-31/12/2017 at University of Health Sciences (UHS) Ankara Doctor Sami Ulus Gynecology, Child Health were included to the study. The first LP procedures performed after admission to the NICU were evaluated. The LP procedures of patients who were reported to be traumatized in their clinical notes and those whose CSF sample was reported as abundant erythrocyte or whose red cell count was ≥500/mm3 and other CSF bleeding causes were ruled out were accepted as traumatized (TLP). The demographic data of the patients, the rate of traumatization of the LP procedure, microbiological and biochemical parameters studied in the CSF sample sent to the laboratory and control LP procedures were evaluated. Parameters related to traumatization were investigated. CSF and simultaneous blood cultures and CSF polymerase chain reaction (PCR) were compared in traumatized (TLP) and non-traumatized (nTLP) patient groups. RESULTS: During the study period, 854 patients who underwent LP and obtained CSF culture were evaluated. Lumbar puncture traumatization rate was 38.06% (n = 325). Control LP was performed in 45 (5.3%) patients, consisting of 21 (6.4%) in the traumatized group and 24 (4.5%) in the nTLP group. The relationship between gestational age, birth weight, and birth weight according to gestational age and gender factors with traumatization could not be shown. The type of delivery and LP age were associated with traumatization; increased postnatal age, born with caesarean section (C/S) significantly reduced the risk of TLP (p=0.001).