Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde COVİD-19 kesin tanılı ya da şüpheli anne bebeklerinin epidemiyolojik değerlendirilmesi
Epidemiological evaluation of babies of mothers with definitive diagnosis or suspected COVİD-19 in the newborn intensive care unit
  1. Tez No: 734902
  2. Yazar: TALAT SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BÜYÜKKALE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmada; annesinde doğumda ya da doğum öncesi 14 gün içinde COVID-19 saptanan yenidoğan bebekler ile COVID-19 enfeksiyonu için şüpheli olan annelerden doğan bebeklerin epidemiyolojik özellikleri karşılaştırılmıştır. Bu bebeklerde klinik bulguların, laboratuvar testleri, radyolojik incelemelerin; bebeğin klinik seyri, hastanede yatış süresi, COVID-19 pozitif saptanma gibi durumlarla olası ilişkisinin belirlenmesi ile gebedeki hastalığın yenidoğan bebekler üzerine etkilerinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif, dosya tarama ile gerçekleştirilen bu çalışmaya SBÜ Kanuni Sultan Süleyman SUAM- Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Neonatoloji kliniği tarafından Haziran 2020 – Aralık 2021 tarihleri arasında COVID-19 yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatırılarak takip edilen hastalar alınmıştır. Bu hastalardan dosya bilgilerine eksiksiz ulaşılabilen, aydınlatılmış onamı bulunan, gestasyon haftası ≥24 ve ≤42 hafta olan, konjenital anomalisi ve kromozom bozukluğu olmayan yenidoğan bebekler çalışmaya alınmıştır. Gebelik ile ilişkili hastalıklar (preeklampsi, eklampsi, gestasyonel diyabet (GDM) vb.), enfeksiyon durumu, yaş, annede ek hastalık varlığı, annenin COVID-19 PCR sonucu ve hastalık derecesi, ilaç gereksinimleri, COVID-19 aşı durumu ve doğum şekli gibi maternal veriler ile yenidoğan bebeklerin cinsiyeti, gestasyonel haftası, doğum ağırlığı, doğum şekli, neonatal morbidite varlığı (sepsis, prematürite, pnömoni, respiratuvar distres sendromu vb.) varlığı, hastanede kalma süreleri, beslenme şekilleri, solunum desteğine ihtiyacı, antibiyotik tedavisi, varsa radyolojik görüntüleme bulguları gibi klinik ve demografik özellikleri kaydedilerek karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Postnatal altıncı saatte bakılan hemogram ve biyokimya parametre sonuçlarına ilişkin kayıtlar da gruplar arasında istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda verilerin istatistiksel analizi için SPSS (Statistical Package ort he Social Sciences) programının 21.0 versiyonu (IBM, Armonk, NY, USA) kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza 100'ü kız (%46,5), 115'i erkek (%53,5) olmak üzere toplam 215 yenidoğan dahil edilmiştir. Ortalama anne yaşı 28,77±5,97 yıl ve gestasyonel yaşın 37,7±2,09 hafta olarak belirlendiği çalışmamızda; COVID-19 PCR pozitif çıkma oranı gebelerde %60,46, yenidoğanlarda ise %2,32 saptanmıştır. Ortalama doğum ağırlığı 3200,04±545,23 (Dağılım aralığı=870-4470) gr olarak hesaplanmıştır. Başvuru şikayetlerinin %48,37'sini ateş, %70,23'ünü öksürük oluştururken %17,2'lik hasta da ateş ve öksürük ile başvurmuş ayrıca %6,97 oranında hastada da ateş ve öksürüğe ek nefes darlığı şikâyeti saptanmıştır. COVID-19 pozitif gebelerin %3,07 oranında da COVID-19 enfeksiyonuna bağlı anne ölümü gözlenmiştir. PCR (+) anne bebeklerinde C/S %81,5 oranıyla fazla saptanırken; PCR (-) anne bebeklerinde %58,82 oranıyla normal vajinal doğum daha fazla saptanmıştır. PCR (+) anne bebeklerinin 1. dakika apgar skoru daha düşük saptanmıştır. Annesi PCR (+) olan bebeklerde istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde hastanede yatış süresi daha fazla bulunurken yine bu bebeklerde akciğer grafisinde patoloji bulunma sıklığı da daha fazla saptanmıştır. Postnatal 6. saat laboratuvar parametrelerinden sadece lenfosit sayısı PCR (+) anne bebeklerinde istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuş; diğer parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Ayrıca PCR (+) anne bebeklerinden sıvı desteği alanlar istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde fazla saptanmıştır. Annesi PCR (+) olan bebeklerde istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde hastanede yatış süresi daha fazla bulunmuştur. Doğum ağırlığı ve gestasyon haftası, annesi orta-ağır enfeksiyon geçirenlerde istatistiksel anlamlı olacak şekilde düşük saptanmıştır. Hemoglobin ve hematokrit değerleri annesi orta-ağır enfekte bebeklerde istatistiksel anlamlı olacak şekilde yüksek saptanmıştır. Kreatinin, ALT, magnezyum, troponin-T ve CRP değerleri istatistiksel anlamlı olacak derecede orta-ağır enfekte anne bebeklerinde yüksek saptanırken; Ca, P ve ferritin değerleri orta-ağır enfekte anne bebeklerinde istatistiksel anlamlı düzeyde düşük saptanmıştır. Annesi orta-ağır enfekte olan bebeklerde respiratuvar distres sendromu sıklığı, invaziv solunum desteği ihtiyacı ile sıvı desteğinin arttığı saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda COVID-19 enfeksiyonu olan anne bebeklerinde postnatal resüsitasyon gereksinimi ve annedeki hastalığın klinik şiddeti ile orantılı şekilde solunum desteği ihtiyacının arttığı görülmüştür. Ayrıca annede orta-ağır COVID-19 bulunması durumunda daha düşük doğum ağırlığı ve erken doğum olasılığının arttığı, bu bebeklerin hastanede kalma sürelerinin daha uzun ve sıvı desteğine olan ihtiyaçlarının arttığı bulunmuştur. Bu verilere dayanarak annede COVID-19 enfeksiyonu bulunan yenidoğan bebeklerin doğumunda yeterli sayıda eğitimli personel bulundurulması, artmış solunum desteği gereksinimi gibi neonatal morbidite riski nedeni ile uygun düzeyde yenidoğan yoğun bakım izlemi yapılabilecek bir merkezde takip edilmeleri gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The epidemiological characteristics of newborn infants whose mothers were found to have COVID-19 at birth or within 14 days before birth and infants born to mothers with suspected COVID-19 infection were compared in this study. The aim of this study is to describe the effects of maternal COVID-19 on newborn infants by determining the possible association between clinical course of the infant and clinical findings, laboratory tests, radiological examinations or length of hospital stay. Material and Methods: This retrospective, file-scanning study performed on infants who were hospitalized in the neonatal intensive care unit between June 2020 and December 2021 in University of health Sciences Kanuni Sultan Süleyman SUAM- Department of Pediatrics. Newborn infants with complete file information, informed consent, gestational age ≥24 and ≤42 weeks, without congenital anomalies and chromosomal disorders were included in the study. Maternal data including age, pregnancy-related diseases (preeclampsia, eclampsia, gestational diabetes etc.), infection status, presence of additional disease in the mother, COVID-19 PCR result and disease severity, medication requirements, COVID-19 vaccine status and mode of delivery, and neonatal data such as gender, gestational week, birth weight, mode of delivery, presence of neonatal morbidity (sepsis, prematurity, pneumonia, respiratory distress syndrome, etc.), length of hospital stay, feeding patterns, need for respiratory support were all recorded and evaluated comparatively. SPSS (Statistical Package or the Social Sciences) program (IBM, Armonk, NY, USA) version 21.0 of the was used for statistical analysis. Results: A total of 215 newborns, 100 (46.5%) girls and 115 (53.5%) boys, were included in this study. Mean maternal age was 28.77±5.97 years and the gestational age was 37.7±2.09 weeks. Rate of positive COVID-19 PCR was 60.46% in pregnant women and 2.32% in newborns. Mean birth weight was calculated as 3200.04±545.23 (range=870-4470) gr. Admission complaints were recorded as 48.37% fever and 70.23% were cough, 17.2% of the patients presented with fever and cough. Also, 6.97% of the patients had complaints of shortness of breath in addition to fever and cough. With a rate of 81.5% C/S was found to be higher in infants of PCR (+) mothers; normal vaginal delivery was found to be more common in PCR (-) mothers' infants with a rate of 58.82%. Maternal death due to COVID-19 infection was observed in 3.07% of pregnant women. First minute apgar score of infants of PCR (+) mothers was found to be lower. Hospitalization period was found to be longer in infants whose mothers had PCR (+). Abnormality rate on chest X-ray was also found to be higher in this group. While other parameters did not differ between the groups, lymphocyte count was found to be significantly lower in infants of PCR (+) mothers; in postnatal 6th hour laboratory analysis. A need for intravenous fluid replacement was sign in maternal COVID-19 group. Hospitalization time was also found to be longer in infants whose mothers had COVID-19. Subgroup analysis according to maternal disease severity revealed that birth weight and gestational week were significantly lower in moderate-to-severe maternal infection. Hemoglobin and hematocrit values were also higher in this group. While creatinine, ALT, magnesium, troponin-T and CRP values were found to be significantly higher; Ca, P and ferritin values were found to be lower in infants of moderate-severely infected mothers. RDS rate, the need for invasive respiratory support and iv fluid replacement were increased in infants whose mothers were moderately-heavily infected. Conclusion: This study revealed that the need for postnatal resuscitation was increased in infants of mothers with COVID-19 accompanied by increased need for respiratory support in proportion to the clinical severity of maternal disease. Besides, the possibility of lower birth weight, preterm birth, the length of hospital stay, and need for fluid replacement elevated in case of moderate-to-severe maternal COVID-19. Based on these data, we conclude that newborn infants of mothers with COVID-19 should be followed in a center where an appropriate level of neonatal intensive care follow-up can be performed due to the increased risk of respiratory support.