Antalya sahil kuşağında yaygın olarak bulunan deniz yosunu (Zostera L.)'nun seralarda yetiştirme ortamı olarak kullanım olanakları
- Tez No: 47828
- Danışmanlar: PROF.DR. YENER ATAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi ANTALYA SAHİL KUŞA?INDA YAYGIN OLARAK BULUNAN DENİZ YOSUNU {Zostera L.)'NUN SERALARDA YETİŞTİRME ORTAMI OLARAK KULLANIMI OLANAKIARI Ender ÖZDEMİR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Yener ATAMAN 1996, sayfa: 85 Jüri: Prof. Dr. Yener ATAMAN Prof. Dr. Ahmet ÖZGÜMÜŞ Prof. Dr. Ilhami ÖZKAN Bu çalışmada deniz yosununun (Zostera L.) bitki yetiştirme ortamı olarak seralarda kullanımı araştırılmıştır. Bu amaçla domates (Argus Fi) ve hıyar (Petita F,) çeşitleri, iki yıl boyunca dört yetiştirme devresinde farklı toprak-deniz yosunu karışımı içeren parsellerde izlenmiştir. Araştırma sonunda domateslerde bazı yetişme devrelerinde % 10 ve % 25 yosun karıştırılan parsellerde verim artışı tesbit edilirken, hıyarlarda ise %50 ve %75 yosun karıştırılan parsellerde düşüş saptanmıştır. Toprağa artan miktarlarda ilave edilen yosunun, karışımın hacim ağırlığını düşürdüğü buna karşın toplam porozitesini artırdığı tesbit edilmiştir. Bitkilerin ve karışım parsellerinden alınan örneklerin analizlerinden, deneme süresince yosunun organik madde ya da bitki besin elementleri yönünden katkı yapacak bir ayrışmaya uğramadığı saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Deniz yosunu, deniz yosunu-toprak karışımları, hacim ağırlığı, toplam por hacmi, bitki yetiştirme ortamı
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph. D. Thesis POSSIBILITIES OF USING SEAWEEDS (Zostera I.) COMMON AT ANTALYA COAST AS PLANT GROWTH MEDIUM IN GREENHOUSES Ender ÖZDEMİR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof. Dr. Yener ATAMAN 1996, Page: 85 Jury : Prof. Dr. Yener ATAMAN Prof. Dr. Ahmet ÖZGÜMÜŞ Prof. Dr. Ilhami ÖZKAN In this study the possibilities of using seaweed (Zostera L.), as a plant growth medium have been researched in greenhouse conditions. For this purpose tomato (Argus Fj) and cucumber (Petita Fi) have been grown in parcels which contained different ratios soil-seaweed mixtures (by volume), in four growing periods, for two years. As a result of this study, the soil mixtures containing seaweed at the rates of 10% and 25% increased the yield in tomato plant in some growing periods. However, the yield was decreased in cucumber parcels containing mixtures at the rates of 50% and 75%. It was determined that increasing the seaweed ratios in soil caused decreasing of the bulk density. On the other hand it increased the total pore volume. It was understood that, the seaweed did not decompose sufficiently in soil, to provide plant nutrients and organic material, by analyzing the mixtures and plant materials. KEY WORDS: Seaweed, seaweed-soil mixtures, bulk density, total pore volume, plant growth medium.