Ankara koşullarında yetiştirilen Hamburg Misketi ve hafızali üzüm çeşitlerinde değişik telli terbiye şekillerine uygulanan farklı budama şiddetinin gelişme, verim ve ürün kalitesi üzerine etkileri
- Tez No: 47827
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Doktora Tezi ANKARA KOŞULLARINDA YETİŞTİRİLEN HAMBURG MİSKETİ VE HAFİZALİ ÜZÜM ÇEŞİTLERİNDE DE?İŞİK TELLİ TERBİYE ŞEKİLLERİNE UYGULANAN FARKLI BUDAMA ŞİDDETİNİN GELİŞME, VERİM VE ÜRÜN KALİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ Gül ÇELİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Hasan ÇELİK 1996, Sayfa: 92 Jüri : Prof.Dr. Hasan ÇELİK Prof.Dr. Atilla ERİŞ Prof. Dr. Salih ÇELİK Bu araştırma ile, Ankara'da sulanmayan koşullarda 3.0x1.5 m aralıklarla, 80 cm gövde yükseldiği ile Çift Kollu Kordon, T şekli, Çift Kollu Guyot ve Çift Kollu Guyot + T şekli verilerek yetiştirilen Hamburg Misketi ve Hafizali sofralık üzüm çeşitlerinde omca basma 12, 18 ve 24 göz bırakılarak yapılan üç farklı budama düzeyinin gelişme, verim ve ürün kalitesi üzerine etkileri araştırılarak, en uygun“Terbiye şekli x Budama şiddeti”kombinasyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Her iki çeşitte de budama şiddeti azaldıkça, yani omca üzerinde bırakılan göz sayısı arttıkça, omca başına artan salkım sayısıyla orantılı olarak verim de artmıştır. Budama şiddetinin azalması ile Hafizali' de salkım ağırlıkları artarken, HamburgMisketi'nde özellikle ikinci yıl azalma eğilimi göstermiştir. Bununla beraber, uygulamaların salkım boyutları, tane ağırlığı, tane hacmi ve boyutları üzerine önemli bir etkisi olmamıştır. Ancak Hamburg Misketi'nde tane ağırlığı budama şiddeti azaldıkça, her iki yılda da azalma eğilimi göstermiştir. Her iki çeşitte de hafif budama uygulaması (24 göz/omca) olgunluğu geciktirirken, özellikle Hamburg Misketi'nde tanelerin renklenmesinde sıkıntı yaratmıştır. En yüksek sürme oranını her iki çeşitte de, şiddetli budama uygulaması olan 12 göz/omca sağlarken, budama şiddetinin azalmasına paralel olarak, omca basma yaprak ağırlığı ve yıllık gelişme ölçütü olan omca basma budama odunu ağırlığı artmıştır. Hamburg Misketi'nde Çift Kollu Kordon terbiye şekli daha fazla sayıda ve daha kısa budama üniteleri ile daha başardı bulunurken, Hafizali'de daha uzun budama üniteleri ile beraber karışık budamaya olanak veren Çift Kollu Guyot, T şekli ve Çift Kollu Guyot + T şekli; Çift Kollu Kordon terbiye şekline göre çok daha başardı sonuçlar vermiştir. Araştırma sonucunda, Ankara' mn susuz ekolojik koşullarında Hamburg Misketi için Çift Kollu Kordon terbiye şekli ile 12 ve 18 göz/omca; Hafizali'de ise Çift Kollu Guyot terbiye şeklinde 18 ve 24 göz/omca uygulamaları en uygun kombinasyonlar olarak önerilebilir. ANAHTAR KELİMELER: Asma, kış budaması, budama şiddeti, telli terbiye şekilleri, sofralık üzümler, Hamburg Misketi, Hafizali, gelişme, verim, ürün kalitesi, Ankara.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ph. D. Thesis THE EFFECTS OF PRUNING SEVERITY ON GROWTH, YIELD AND QUALITY OF MUSCAT HAMBURG AND HAFIZALI GRAPE CVS. TRAINED WITH DIFFERENT TRELLIS SYSTEMS Gül ÇELİK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof.Dr. Hasan ÇELİK 1996, Page: 92 Jury : Prof.Dr. Hasan ÇELİK ProfDr. Atilla ERİŞ Prof. Dr. Salih ÇELİK This experiment was carried out to determine the optimum combination of“Trellising system x Pruning severity”for the vines of Muscat Hamburg and Hafizali table grapes cvs. grown in dry conditions of Ankara with 3.0x1.5 m distances, and also pruned with three levels (12, 18, 24 buds/vine) on four trellising system (Cordon, T, Guyot, Guyot + T) with the same trunk height (80 cm). The increase of the number of buds retained on the vine with pruning also resulted the increase of yield in both cvs. While the effects of pruning severity were not significant on cluster size, berry size and weight; less severe pruning (12, 18 buds / vine) caused the increase of cluster and berry wt. in Muscat Hamburg, but light pruning (24 buds / vine) retarded the ripening and coloration of the berries in both cvs.IV While severe pruning (12 buds/vine) caused the highest ratios of bud-burst, but decreased the leaf wt. and the wt. of pruning wood as the main parameters of annual growth capacity. As the results of this experiment, Bilateral Cordon with higher number of short pruning units and 12 or 18 bud-loading per vine for Muscat Hamburg, but Bilateral Guyot and T with longer pruning units and 18 or 24 bud-loading per vine for Hafizali could be recommended in dry conditions of Ankara. KEY WORDS: Grapevine, winter pruning, pruning severity, trellising systems,table grapes, Muscat Hamburg, Hafizali, growth, yield, grape quality, Ankara.