Arpe-19 hücrelerinde kobalt klorür (COCL2) ile oluşturulan hipoksi modelinde, ginsenoside RB1 ile koenzim q 10 kombinasyonunun hücre içi CA+2 sinyali, apoptozis ve antioksidan parametreler (GSH, GSH-PX, MDA) üzerine etkilerinin araştırılması
Effects of ginsenoside RB-1 and coenzyme Q10 combination on calcium signaling, apoptosis levels and antioxidant parameters (GSH, GSH-PX and mda) in cobalt chloride (COCL2) induced chemical hypoxia model in ARPE-19 cells
- Tez No: 478281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT TÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD), glokom, diyabetik retinopati, prematüre retinopatisi, retinal vasküler tıkanıklıklar gibi göz hastalıkları günümüzde sayısı gittikçe artan ve kesin bir tedavisi olmayan rahatsızlıklardır. Bu hastalıkların ortak noktalarından bir tanesi, oksidatif stres ve hipoksi başlığı altında sınıflandırılıyor olmalarıdır. Hipoksi sonucu artan oksidan ajanlar, geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilmektedir. Günümüzde antioksidan olarak birçok madde kullanılmaktadır. Ginseng (Panax) Asya ülkelerinde yaygın olarak bulunan ve antioksidan özelliği kanıtlanmış bir bitkidir. Koenzim Q-10 ve bileşenleri mitokondriyal elektron taşınma zinciri (ETC) reaksiyonlarına birebir katılarak ETC regülasyonunda önemli görev üstlenmektedir, antioksidan ajan olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmamızda, kobalt klorür (CoCl2) ile ARPE-19 hücrelerinde oluşturulacak kimyasal hipoksi modeline karşı Ginsenoside Rb1 ve Koenzim Q-10 kombinasyonunun vasküler endotelyal faktör (VEGF) düzeyleri, hücre içi apoptotik yolak tetikleyicilerinden kalsiyum(Ca+2) salınım düzeyleri, kaspaz-3 ve 9, hücre içi reaktif oksijen ürünleri miktarıyla birlikte antioksidan parametrelerden glutatyon (GSH), glutatyon peroksidaz(GSH-Px) ve lipit peroksidasyon düzeyleri tayin edildi. Sonuç olarak ginsenoside Rb1 ve koenzim Q10 'in kimyasal hipoksi modelinde hücre canlılığı üzerine olumlu etkilerinin olduğunu, apoptozdan koruduğunu; reaktif oksijen ürünleri(ROT), kaspaz-3, kaspaz-9, malonil aldehit(MDA), mitokondrial depolarizasyon, hücre içi Ca+2düzeyelerini azalttığını; VEGF üretimini bloke ettiğini ve antioksidan enzim GSH-px üretimini artırdığını gördük. Bu etkilerinin birlikte verildiğinde arttığını saptadık. GSH düzeylerinde herhangi bir fark saptamadık. Çalışmamız sonucunda pek çok göz hastalığının patofizyolojisinde önemli rolü olan RPE hücrelerinde oksidatif stress, apoptoz ve VEGF üretimini azaltan koenzim Q10 ve ginsenoside Rb1'in, daha fazla çalışma yapılması gerekmekle birlikte, umut vaad edici tedaviler olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Eye diseases such as age-related macular degeneration (AMD), glaucoma, diabetic retinopathy (DRP), retinopathy of prematurity(ROP), retinal vascular occlusions are nowadays increasingly common disorders and a definitive treatment method is not well established. One of the common points of these diseases is that they are classified under oxidative stress and hypoxia. Oxidative substances resulting from hypoxia can cause irreversible damage to cells. Today, many substances are used as antioxidants. Ginseng (Panax) is a plant widely found in Asian countries and proven to have antioxidant properties. Coenzyme Q-10 (CoQ10) and its components play an important role in the regulation of ETC by participating in the mitochondrial electron transport chain (ETC) reactions, being used as antioxidant agents. In this study, effects of the combination of CoQ10 and Ginsenoside Rb1 against chemical hypoxia model induced by cobalt chloride (CoCl2) in ARPE-19 cells with the vascular endothelial factor (VEGF) levels, levels of intracellular calcium release triggers apoptotic pathway (Ca2+), caspase -3 / -9, the amount of intracellular reactive oxygen species, antioxidant parameters such as glutathione (GSH), glutathione peroxidase (GSH-Px) and lipid peroxidation levels will be determined. In conclusion, ginsenoside Rb1 and coenzyme Q10 have positive effects on cell viability in chemical hypoxia model, We have seen that; they protect from apoptosis and reduce levels of reactive oxygen species (ROT), caspase-3, caspase-9, malonyl aldehyde (MDA), mitochondrial depolarization, intracellular Ca + 2 levels; it blocks VEGF production and increases the production of the antioxidant enzyme GSH-px. We found that these effects increased when given together. We did not find any difference in GSH levels. We conclude that coenzyme Q10 and ginsenoside Rb1, which reduce oxidative stress, apoptosis and VEGF production in RPE cells, which play an important role in the pathophysiology of many eye diseases as a result of our study, may be promising treatments, although further studies are needed.