ARPE-19 hücrelerinde yüksek glikoza karşı FPS-ZM1 ve trans-anetolün yara iyileşme üzerine etkisi
Effect of FPS-ZM1 and trans-anethole on wound healing against high glucose in ARPE-19 cells
  1. Tez No: 856598
  2. Yazar: DENİZ İREM ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ATASEVER ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Diyabetik retinopati (DR), Diabetes Mellitus'un retinadaki patolojik değişikliklerle karakterize mikrovasküler bir komplikasyonudur. Bu çalışmada, ileri glikasyon son ürünleri (AGE) yolağına odaklanarak AGE reseptörünün baskılanması amaçlamıştır. Ek olarak trans-anetolün RAGE inhibitörü FPS-ZM1 (FZM1) ile birlikte etkisine bakılarak bunun DR üzerindeki ilişkisi incelenmiştir. Yöntemler: Hücre canlılığı, yüksek glikoz ve trans-anetol için MTT sitotoksisite testi ile incelenmiştir. Yara iyileştirme yöntemi kullanılarak ARPE-19 hücrelerinde yüksek glikoz, trans-anetol ve FZM1'in yara iyileşme oranları gözlemlenmiştir. RAGE/AKT/GSK3-β mekanizması için FZM1 ve trans-anetolün GSK3-β üzerindeki inhibitör etkileri moleküler kenetleme yöntemiyle araştırılmıştır. Bulgular: MTT hücre canlılık sonuçlarına göre DR modellemesine uygun olarak glikoz için 30 mM konsantrasyonu kullanılmıştır. Trans-anetolün ARPE-19 hücreleri üzerinde etki göstererek glikozun neden olduğu hasarı azaltarak in vitro yara iyileşmesinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Yüksek glikoza karşı trans-anetol ve FZM1 kombinasyonunda kontrol grubuna göre yüksek anlamlı değerler elde edilmiştir. FZM1 ve trans-anetolün GSK3-β üzerinde inhibitör etkiye sahip olabileceği moleküler kenetleme yöntemiyle gösterilmiştir. Özellikle FZM1'in spesifik GSK3-β inhibitöründen daha yüksek afinite sergilediği bulunmuştur. Sonuç: Trans-anetol ve FZM1'in kombine etkisinin, in vitro DR modellemesi ile ARPE-19 hücrelerinde yüksek glikoza karşı yara iyileştirici etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Ayrıca FZM1'in moleküler kenetleme yoluyla GSK3-β'nın etkili bir inhibitörü olabileceği de gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background and Aims: Diabetic retinopathy (DR) is a microvascular complication of Diabetes Mellitus characterized by pathological changes in the retina. This study focused on the advanced glycation end products (AGE) pathway and aimed to suppress the AGE receptor. Additionally, the combined effect of trans-anethole with the RAGE inhibitor FPS-ZM1 (FZM1) and its relationship on DR were examined. Methods: Cell viability was examined by MTT cytotoxicity assay for high glucose and trans-anethole. Migration rates of high glucose, trans-anethole and FZM1 in ARPE-19 cells were observed using the wound healing method. For the RAGE/AKT/GSK3-β mechanism, the inhibitory effects of FZM1 and trans-anethole on GSK3-β were investigated by molecular docking method. Results: According to MTT results, 30 mM was used for glucose in accordance with DR modeling. It was observed that trans-anethole was effective in wound healing by reducing the damage caused by glucose by showing a proliferative effect on ARPE-19 cells. Significant values were obtained in the combination of trans-anethole and FZM1 against high glucose compared to the control group. It was shown by molecular docking method that FZM1 and trans-anethole may have an inhibitory effect on GSK3-β. In particular, FZM1 was found to exhibit higher affinity than the specific inhibitor of GSK3-β. Conclusion: The combined effect of trans-anethole and FZM1 was shown to have a wound-healing effect against high glucose in ARPE-19 cells with in vitro DR modeling. It has also been shown through molecular docking that FZM1 can be an effective inhibitor of GSK3-β.