Karbonik anhidraz izoenzimlerinin (BCA, CA-II, CA-I ve CA-IV) katalizlediği reaksiyonlar yardımıyla enzim aktif bölgesinin ve kataliz mekanizmasının yeniden yorumlanması
  1. Tez No: 76894
  2. Yazar: HAYRUNNİSA NADAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sığır eritrositlerinden, insan eritrositlerinden ve sığır akciğerinden karbonik anhidraz izoenzimleri (BCA, CA-I, CA-II ve CA-IV) saflaştınlmıştır. Bu izoenzimler katalizörlüğünde ester hidrolizi ve alkollerin esterleşme reaksiyonları çalışılmıştır. Önce sığır kanından BCA, insan kanından CA-I ve CA-II ve sığır akciğerinden CA-IV izoenzimleri afınite kromatografisi ile saflaştırıldı. Karbonik anhidraz izoenzimlerinin aktivite ölçümleri CO2-hidrataz aktivitesi ve esteraz aktivitesi yöntemleri ile yapıldı. Saflaştırılan karbonik anhidraz izoenzimleri katalizörlüğünde p-nitrofenilasetat, fenilasetat ve l-asetoksi-2-siklohekzen esterleri hidroliz edildi. Ayrıca m-nitrofenol ve p-nitrofenol alkollerinin de yine BCA,CA-I, CA-II, CA-IV izoenzimleri katalizörlüğünde esterleştirme reaksiyonları yapıldı. Esterlerin hidrolizlenmesi ve alkollerin esterleşmesi reaksiyonları 10 saat sürdürüldü. Reaksiyonların olup olmadığı, reaksiyon ortamından belirli hacimde ve belirli aralıklarla numune alınarak, organik çözücü ile ekstrakte edildikten sonra ince tabaka kromatografisi, gaz kromatografisi, NMR spektroskopisi ve UV spektroskopileri yardımı ile izlendi. Her bir izoenzimin esterler ve alkoller üzerine farklı tarzda etki ettikleri gözlendi. Bu reaksiyonlardan faydalanarak karbonik anhidraz enziminin aktif bölgesinin yapısı hakkında fikirler geliştirildi.
Özet (Çeviri)
Bovine carbonic anhydrase (BCA) purified from bovine erythrocytes, carbonic anhydrases CA-I and CA-II purified from human erythrocytes carbonic anhydrases CA- IV purified from bovine lung were used for ester hydrolysis and esterification of alcols. The purification of BCA, human CA-I and CA-II, bovine lung (CA-IV) isoenzymes was done by affinite chromatography. Activity measurements were performed by CO2- hidratase activity and esterase activity methods. p-Nitro phenyl asetate, phenyl asetate, phenyl asetate and l-acetoxyi-2-cycloex-2-ene esters were hydrolysed by the catalysis of BCA, CA-I, CA-II and CA-IV isoenzymes. The esterification reactions of m- nitro fenol and p- nitrophenol were performed by a catalysis of the isoenzymes. Esters hydrolysis and alcohols esterification reaction were carried out during 10 hours. To be able to determine whether reactions occur, defined volumes of samples were taken from reaction mictures at interval times and extracted by an organic solvent then analised on TLC, gas chromatography, NMR and UV spectroscopies. It was observed that each isoenzymes has a different effects on esters and alcohols. From this results some suggestion can be made about the structure of active domain of CA enzyme.