Erzincan ilindeki hayvansal atıkların biyogaz potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of biogas potential of animal wastes in Erzincan province
- Tez No: 478329
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLIHAN KURNUÇ SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Fosil kökenli enerji kaynaklarının tükenebilir olması, çevreye olan olumsuz etkileri ve enerji ihtiyacının gün geçtikçe artması mevcut kaynakların daha etkin kullanımı yerli ve yenilebilir enerji kaynaklarına yönelimi gerekli kılmıştır. Temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan Erzincan ili yüzölçümünün %37'si çayır ve meralardan oluşmaktadır. Bu durum, yem bitkisi çeşitlerinin geniş alanlarda yetiştirilmesine ve beraberinde hayvansal üretiminde gelişmesine neden olmuştur. Büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapılan Erzincan ilinde yılda 434469 ton hayvansal atık elde edilmektedir. Bu atıkların sürdürülebilir ve etkin bir biçimde kullanımının en iyi yolu biyogaz üretimidir. Bu çalışmada, Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğü verileri kullanılarak, Erzincan ili hayvansal atıklardan elde edilebilir yıllık biyogaz miktarı 15 511 011 m3, elektrik enerjisi 38 025 864 kWhe ve ısı enerjisi 35 818 027 112 kcal olarak hesaplanmıştır. Ayrıca ilçeler arası mesafeler göz önünde bulundurularak, 528 kWe, 1299 kWe ve 2463 kWe kurulu güce sahip 3 adet merkezi sistem biyogaz enerji santrali fizibilitesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The fossil-based energy resources are consumable, the negative effects on the environment, and the ever-increasing need for energy, the more efficient use of existing resources is required to be directed to domestic and renewable energy sources. The main livelihood of agriculture and animal husbandry is 37% of Erzincan province's surface area is composed of meadow and merald. This has led to the cultivation of feed plant varieties in large areas and the development of animal production. In Erzincan province where cattle, sheep and poultry are grown, 434469 tons of animal waste is obtained annually. Biogas production is the best way to ensure sustainable and efficient use of these wastes. In this study, the amount of biogas available per year from Erzincan province animal wastes was calculated as 15 511 011 m3, electric energy 38 025 864 kWhe and heat energy 35 818 027 112 kcal using data from Erzincan Cattle Breeders Association and Food, Agriculture and Livestock Provincial Directorate. In addition, considering the distances between the districts, the feasibility of 3 centralized system biogas power plants with 528 kWe, 1299 kWe and 2463 kWe installed power was prepared.