İnsansız hava araçları için performans ve verim artırılmasına yönelik deneysel araştırma
An experimental research on improving performance and efficiency of unmanned aerial vehicle
- Tez No: 478330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnsansız Hava Araçları başta askeri uygulamalar olmak üzere orman yangını, atmosfer araştırması, okyanus gözlemleri, jeolojik araştırmalar, hava durumu tahmini gibi birçok uygulamalarda kullanılmaktadır. Günümüzde genel olarak keşif, gözetleme ve operasyonel amaçlarla kullanılan İnsansız Hava Araçları tasarlanırken performans ve verim artırıcı çalışmaların yanı sıra ne tür görev için hangi tip hava aracının en uygun olduğunun araştırmaları da yapılmaktadır. Bu çalışmada, İnsansız Hava Araçlarında performans ve verim artırımına yönelik araştırmalar yapmak amacıyla bu alanla ilgili çeşitli bilgisayar programlarından faydalanılmıştır. Bununla birlikte, elde edilen veriler doğrultusunda özellikleri belirlenen İnsansız Hava Aracının tasarımı ve imalatı gerçekleştirilmiştir. İnsansız Hava Aracının performans ve verimine etkisi olan her bir elemanın profili, malzemesi ve diğer özelliklerinin uygun değerleri belirlenmiş ve parçaların imalatı yapılarak bu elemanların İnsansız Hava Aracının performans ve verimine etkileri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicle (UAV) has been using for especially military purposes along with civilian purposes such as forest fires, atmospheric researches, oceanic observations, geologic researches and weather forecast. While manufacturing, aircraft are designed to perform the desired tasks. While designing of UAV which are generally used for discovery, observation and operational purposes, the researches are carried out to understand which type of aircraft most suitable for what kind of tasks in terms of aircraft performance. In this study, a variety of computer programs related to this field have been utilized in order to carry out researches on performance and efficiency increase in Unmanned Aerial Vehicles. However, the design and manufacture of the Unmanned Aerial Vehicle whose characteristics are determined in the direction of the obtained data have been realized. Appropriate values of the profile, material and other properties of each element which have an effect on the performance and efficiency of the Unmanned Aerial Vehicle have been determined. In addition, the performance of the Unmanned Aerial Vehicle has been calculated by manufacturing these parts.