Farklı tuzluluklardaki suların tilapia (Oreochromis niloticus L. 1758) balıklarının gelişimine etkileri
The Effect different salinity levels on the growth of tolpia (Oreochromis niloticus L.1758)
- Tez No: 47835
- Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, farklı tuzluluk düzeylerinin 50 günlük Oreochromis niloticus yavrularının geHşimine etkileri araştoılmıştir. Akvaryumlardaki stok oranı 15 balık/80 L'dir. Balıklar aşamalı uyum yöntemiyle 9 ppt, 18 ppt, 27 ppt, ve 36 ppt tuzluluklara alıştırılmışlardır. Uyum öncesi ortalama canlı ağırlık 0.764±0.009 g ve ortalama uzunluk 3.708±0.066 cm olarak ölçülmüştür. Her biri iki tekerrürlü, tatlısu kontrol grubu ile birlikte farklı tuzluluk gruplarının (0 ppt, 9 ppt, 18 ppt, 27 ppt, 36 ppt), son ortalama canlı ağırlıkları (CA) sırasıyla; 5.590±0.605 g, 7.452± 0.277 g, 7.913±0.172 g, 9.069+0.185 g, 7.030±1.503 g ve toplam boylara (TB) etkileri 6.894± 0.254 cm, 7.618*0.110 cm, 7.439±0.126 cm, 7.811±0.066 cm, 7.160±0.000 cm olarak bulunmuştur. Tuzluluk grupları içinde en yüksek yaşama oram (YO) tatlısu kontrol grubunda %100 ve en düşük yaşama oram ise 36 ppt'lik grupta; %66.667 olarak bulunmuştur. Spesifik büyüme oranı (SBO) en iyi %3.300±0.027/gün ile 27 ppt'lik grupta ve en düşük %2.619± 0. 141 /gün ile tatlısu kontrol grubunda; günlük canlı ağırlık kazancı ortalamalar üzerinden (GCAK) 0.111+0.003 g ile 27 ppt'lik grupta en yüksek iken, 0.064±0.008 g ile tatlısu kontrol grubunda en düşük olmuştur.Yem değerlendirme oram (YDO), 18 ppt'lik grupta 3.221±0.051 ile diğer gruplardan daha iyi bulunmuştur. Canlı ağırlık kazancı (GAK), en yüksek 27 ppt' de; 8.306±0.185 g ve en düşük, tatlı su kontrol grubunda; 4.811±0.603 g olarak belirlenmiştir. Kondisyon faktörü (K) 36 ppt tuzlulukta 75. günde 1.913±0.000 ile en yüksek, tatlısu kontrol grubunda ise 1.690+ 0.01 1 ile en düşük bulunmuştur. Anahtar kelimeler ; Tilapia, Oreochromis niloticus, tuzluluk, yetiştiricilik
Özet (Çeviri)
In this research study, effects of different salinity levels on the growth of 50 days post-hatching fry of Oreochromis niloticus was determined. The stocking rate in the aquaria was 80 L/15 fish. In the acclimatory phase fish were adapted to the salinities of 9 ppt, 18 ppt, 27 ppt and 36 ppt. Before adaptation initial mean weight and length were measured as 0.764±0.009 g and 3.708+0.066 cm respectively. Including the freshwater control group (salinity rate, 0 ppt) and the different salinity groups (9 ppt, 18ppt, 27 ppt, 36 ppt) for final mean weight and length in dublicate determinations of each group was found as follows, 5.590±0.605 g, 7.452+0.277 g, 7.913+0.172 g, 9.069±0.185 g, 7.030± 0.000 g and 6.894+0.254 cm, 7.618*0.110 cm, 7.439+0.126 cm, 7.811+0.066 cm, 7.160±0.000 cm respectively. Among the treatment groups the highest survival rate was observed in the freshwater control group with the percentage of 100% and the lowest in 36 ppt with the percentage of 66.667%. Specific growth rate remaind high in the salinity level of 27 ppt (3.300±0.027%/day) and low in the freshwater control group (2.619+0. 141%/day ). Mean daily weight gain ranged from 0. 1 1 1 ±0.003 (27ppt) to 0.064±0.008 g (freshwater). Feed conversion rate was found better than the others in the salinity of 18 ppt with the value of 3.221. Mean growth rate ranged from 8.306±0. 185 g to 4.81 1±0. 603 g in the salinity of 27 ppt and freshwater. At the 75th day of the trial, condition factor was determined as the highest 1.913+0.000 in the salinity of 36 ppt and the lowest 1.690± 0.01 1 in the freshwater group. Key words : Tilapia, Oreochromis niloticus, salinity, breeding