Bazı aspir (carthamus tinctorius l.) çeşitlerinde farklı ekim sıklığının verim ve verim öğelerine etkisi
- Tez No: 47836
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER KOLSARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
1995 yılında, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında yürütülen bu araştırma üç aspir çeşidinin dört farklı ekim sıklığındaki tohum verimi ve verim öğelerini incelemek amacıyla yapılmıştır. YENİCE 5-38 (Dikensiz), DİNÇER 5-118 (Dikensiz) ve 5-154 (Dikenli) çeşitleri 30x10, 30x15, 45x10 ve 45x20 cm ekim sıklıklarında denemeye alınmıştır. Tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak düzenlenen denemede elde edilen sonuçlar şöyledir: En yüksek bitki boyu 127.48 cm ile YENİCE 5-38 çeşidi, bin tohum ağırlığı 45.1 lg ile DİNÇER 5-118 ve yağ oram %32.87 ile 5-154 çeşidinden alınırken; en yüksek tabla sayısı 27.23 adet ile 45x20 cm bitki sıklığında saptanmıştır. Yandal sayısıbakımından YENİCE 5-38 çeşidi tüm ekim sıklıklarında en iyi sonucu verirken, en yüksek değeri 13.83 adetle 45x20 cm ekim sıklığı vermiştir. Tablada tohum sayısı bakımından en iyi bulguları YENİCE 5-38 çeşidi 30x15 cm*de 39.37 adet. DİNÇER 5- 118 çeşidi 45-20 cm'de 36.86 ve 45x10 cnvde 36.45 adet göstermiştir. Tohum verimi ve hasat indeksini ise ekim sıklığı etkilememiştir. ANAHTAR KELİMELER : Bitki boyu. yandal sayısı, tabla sayısı, bin tohum ağırlığı. hasat indeksi, ekim sıklığı, tablada tohum sayısı, aspir (Carthamus tinctoriusi-.J
Özet (Çeviri)
This research study is carried out as a field trial in Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara in year 1995, in order to find out the effect of four different row spacings on seed yield and yield components of 3 safflower varieties. YENİCE 5-38 (Spineless), DİNÇER 5-118 (Spineless) and 5-154 (Spiny) cultivators are planted at row spacings of 30x10, 30x15, 45x10 and 45x20 cm. The results of the experiment which is designed as split plots in randomized blocks with three replications are as follows:The varieties having highest yield components are with ev. YENİCE 5-38 cultivator plant height of 127.48 cm, ev. DİNÇER 5-118 with 1000 seed weight of 45.1 lg. cv. 5-154 with oil content of 32.87%. The highest of heads were 27.23 (spacing of 45x20). The number of branches was highest in YENİCE 5-38 for all different spacings, and highest value was 13.83 (at 45x20). Number of seeds per head was highest in YENİCE 5-38 with 39.37 (30x15), in DİNÇER 5-118 with 38.86 (45x20) and in 5-154 with 36.45 (45x10). Row spacing had no observable effect on seed yield and harvest index. KEY WORDS : Plant height, number of secondary branches, number of heads, a thousand seed weight, harvest index, sowing density, number of seeds per head, safflower (Carthamus tinctorius L.)