Yapay aydınlatma kaynaklarının iç mekan bitkileri üzerine etkileri
The Effects of artificial illumination resources to the indoor plants
- Tez No: 47834
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT ERTUĞRUL YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yüksek Lisans Tezi YAPAY AYDINLATMA KAYNAKLARININ İÇ MEKAN BİTKİLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Ebru ÇALIK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Bölümü Danışman : Prof.Dr. Murat Ertuğrul YAZGAN 1996, Sayfa: 135 Jüri : Prof.Dr. Murat Ertuğrul YAZGAN Prof.Dr. Mecit VURAL Doç.Dr. Halim PERÇİN Bu çalışmanın amacı, yapraklı ve çiçekli iç mekan bitkilerinin yalnızca doğal ışığa bağımlı kalmaksızın, yapay ışık altında da oldukça sağlıklı bir gelişme göstererek, fotosentez hızının etkisiyle büyümesinde gözlenen farkedilebilir değişikliklerin olabileceğini vurgulamaktır. Bu amaçla genel olarak bitkinin yaşamında etkili olan faktörler araştırılmış, bunların içerisinden çalışmanın ana konusunu teşkil eden aydınlatma ile ilgili tüm teknik bilgilere konuya ışık tutması açısından tezde yer verilmiştir. İç mekan bitkilerinin önemini geçmişten bugüne tarihi perspektif içerisinde değerlendirmek amacıyla, değişik uygarlıklardaki kullanımı gözönüne serilmiştir. Tamamlayıcı olarak iç dekorasyonda psikolojik olarak insan ruhunda etkili olan iç mekan bitkilerinin, sağlıklı gelişimi için gereken bakım koşullan da tezin bir bölümünü oluşturmuştur. Işık bitki arasındaki ilişkiler detaylı olarak incelenmiştir. İnceleme sonuçlarına göre, bitkiler için uygun olan ışık“beyaz”ışıktır. Fotosentez, klorofil sentezi, fotoperiyodizm, gövdenin uzamasında kırmızı ve kırmızı ötesi ışınlar önemli bir rol oynar. Mavi ışık ise fotosentez ve klorofil sentezinde kullanılır. Fotografîk tepkiler verir ve sık yapraklı bitkiler üretir. Aydınlatma sistemi, bitkilerin bulunduğu bölgenin yakınında kurulmalıdır. Işık yeterli yoğunlukta olmalı ve haftanın her günü 12-14 saat yanmalıdır. Kurulan ışıklanma düzeninde, bitkilerin düz ve yukarı doğru uzamasını sağlamak için, saksıların bulunduğu yerlerin periyodik olarak değişmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Fotosentez için gerekli olan kırmızı ve mavi ışığın bitkiler üzerine yarattığı etki, bu ışıkların yoğunluğu ve miktarına bağlıdır. Kırmızı ışık altında bitkilerde gövde uzamakta, yapraklar arası mesafeler artmakta, mavi ışıkta ise bitkiler yoğun ve sık bir gelişme gösterirken, yaprakları ise koyu yeşilolmaktadır. Işık yoğunluğuna en fazla ihtiyacı olan bitkiler, çiçek açan bitkilerdir. Daha sonra sırasıyla, renkli ve alacalı yapraklı bitkiler ve yeşil yapraklı bitkiler gelmektedir. Yapılan araştırmanın sonucuna göre ışıklandırmada verimliliği sağlayan ve birbirine bağlı iki önemli unsur bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, mevcut ışık yoğunluğuna göre bitki seçmek, ikincisi ise seçilen bitkiye uygun ışık yoğunluğu sağlamaktır. Bitkiler ışığın üç durumuna tepki vermektedir. Bunlar ışığın miktarı, gün uzunluğu ve rengin kalitesidir. Işığın bu üç niteliği (ışık, yoğunluk ve süreklilik) ne kadar iyi ayarlansa da, iç mekanlardaki normal ışıklandırma bitki gelişimi için hiçbir zaman yeterli değildir. Ortaya çıkan eksikliği telafi etmek amacıyla ilave bir aydınlatma gereklidir. Elektrik ampulleri doğal ışığın aynısını tamamen ortaya çıkaramazken (renklerinin ve yoğunluğunun farklı oranlarda olması sebebiyle), yapay ışığın bazı kombinasyonları bazı bitki türlerinin benzer doğal tepkiler vermesine neden olur. Tasarımı yaparken de, öncelikle mevcut gün ışığı miktarı göz önüne alınmalıdır. Pencerelerin baktığı yönle beraber, pencerelerin bitkiye olan yakınlığı da çok önemlidir. Çünkü pencerenin yönü, ışığın rengi ve yoğunluğu kadar sürekliliğini de kontrol etmektedir. Dekorasyonun bir parçası olan iç mekan bitkilerine verilen önem, günümüzde giderek artmaktadır. Değişik tasarımlardaki farklı bitki seçimleri ve yaratılan komposizyonlar, etkileyici ve kalıcı olmak zorundadır. İç mekan düzenlemesi ne kadar başarılı olursa olsun, bu başarının sürekli ve etkili olması ancak, bilinçli bir bakımla gerçekleştirilebilir. 1930'ların sonlarında, herkesin kolaylıkla yapabileceği bahçelerin gündeme gelmesiyle birlikte, yeşil yapraklı bitkilere olan ilgi yeniden artmıştır. 1960'ların sonlarında evlerde, halka ait ya da ticari alanlarda çok az sayıda ev bitkisi kullanılmış, kadınların iş dünyasına adım atmasıyla beraber bitkiler de giderek artan sayılarda ofislerde yer almaya başlamışlardır. Son on yılda evlerde ve iç mekanlarda bitkilere duyulan ihtiyacın artmasıyla birlikte yeşil yapraklı bitkilerin kullanım oranı da çok artmıştır. Bugün bitkiler iç mekanlarda alanları düzenlemek ve dekore etmek amacıyla kullanılmaktadırlar. Genellikle odun cinsi ve otumsu ağaç çeşitleri ve tropikal, tropikal olmayan bodur ağaçlar binalarımızın iç mekanlarına konmuştur. Hayatımızın her alanında önemli yerleri olan bitkilerin yetişme ve gelişmesinde uygun ortamların sağlanması gerektiği vurgulanan bu çalışmada, ayrıntılarıyla yapay aydınlatma tasarımına yer verilmektedir. Bitkiler için, hayatın bir ifadesi olan ışığın doğru miktarda sağlanması, tasarımcı için çok önemlidir. İç mekan bitkilerinin ışık ihtiyaçları karşılanırken, sağlıklarını tehlikeye sokacak kadar az veya aşın büyümeye neden olacak fazla ışık kullanımı sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu iki uç nokta arasındaki ışıklandırma dengesini bulmak, tasarımcının karşı karşıya kaldığı bir mücadeledir. Bu amaçla tasarımcıya destek olması açısından, aydınlatma konusundaki teknik ve tasarıma yönelik bilgilerden yeri geldikçe bahsedilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yapay Aydınlatma, İç Mekan Bitkileri, Aydınlatma Tasarımı, Fotosentez
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Master's Thesis THE EFFECTS OF ARTIFICIAL ILLUMINATION RESOURCES TO THE INDOOR PLANTS Ebru ÇALIK Ankara University Institute of Applied Sciences Department of Landscape Architecture Advisor : Prof.Dr. Murat Ertuğrul YAZGAN 1996, Pages: 135 Jury : Prof.Dr. Murat Ertuğrul YAZGAN Prof.Dr. Mecit VURAL Assoc. Prof.Dr. Halim PERÇİN The purpose of this study is to show that indoor plants with leaves and flowers could grow firmly under the artificial illumination conditions as well as in the natural light and to emphasize the noticable changes of the plant's growth related to the speed of the plant's photosynthezies. Regarding this study, general factors influences the plant's growth have been studied and all technical datas on illumination that is within these general factors have been given place in the thezies. Aiming the evaluation of the importance of indoor plantation in the historical perspective, the making of the plantation in the different ancient civilizations has been exemplified. Indoor plants playing a important role in the mental fitness of the human mind has also been studied in respect to the maintenance of then that is crucial for their firm growth. The relations between light and plant have been studied in details. The results of this study have revealed that the must convenient light for the indoor plants is“white light”. Red and infrared lights play an important role in the plant's photosynthezies, chlorophyl synthezies, photo-periodicity and stem's growth. Whereas blue light is only used by them in the photosynthezies and chlorophyl synthezies activities. It gives photographical responses and causes to grow plants with an intense leave structure. The illumination system should be installed, closed to the location of the plants. The light should be in the convenient density and should be applied over indoor plants for 12-14 hours per day. This study has showed that to pozide straight and upward growth of the plants under theIV installed illumination system, the positions of the indoor plants vaze's should be periodically replaced. The effects of the red and blue lights that are crucial for the plant's photosyntezies are highyl related to their applied density and amount under the red light, plant's stem has grown and the distances anongst the leaves have exceeded. On the other hand under the blue light plants have showed an intense growth and the color of leaves has been dark green. Plants that mostly require light density are the plants with flowers. Then in turn comes the plants with colorful leaves and plants with green leaves, requiring lesser and lesser light density. According to the result of this study there are two important elements tightly related related each other and influences productivity of the illumination. The first one is choosing the right plant in respect to the available light density and the second is providing considerable amount of light to be convenient enough to the chosen plant. Plants give response to the three phases of the light. These are the amount of light, duration of the daylight and quality of color. These three qualities of the light (light, density and continuity) will never be enough for the growth of the indoor plants ever in the best adjustment of the plants location. It is reguied to provide alternative light sources to compensate the light deficite of the plants. However electric bulb light can not reveal the same quality of day light (due to the difference of its colors and density) some other combinations of the artifial light cause on some of the plants to give natural responses same as gien to naturel light. In the designation of the plant's location the amount of the availability of day light should be initially considered. The direction of the windows and the distence of the indoor plants location to the windows are also important factors as windows are important to control the contincity of ligth as well as controlling the color and density of light. Today as the most part of the building decorations, the importance of indoor plants continuously exceed. Different designs and the selection of the different plants and the creation of composition should be impressive and should remain the same. As well as the success of the design, a carefull maintanence is crucial for the effectieness of and continuity of the indoor plants. At the end of 1930's the public's interest has grown again to the plants with green leaves as new methods developed that allow gardening easy-making for everybody. At the end of 1960's very limited number of house plants have been used in the house, public or commencial areas in the settlements whereas this situation has changed as women have taken their steps to the business environment and exceeding number of plants have been seen in the offices. In the last years as demaid rises to the plants with green leaves in the indoor environments, the usage of them has exceeded. Today plants are used in the buildings to decorate the indoor environment generally wood and grass type plant species, also dwaf tropical or non-tropical tees have been settled inside the different environments in the building. For the designer, the provision of light in the most convenient way is crucial for the plants. The less light application, endangeres the life of plant or more light application causes to overgrowth of the plant insite the building mean bringing crucian problems for the indoor plants. Therefore designer should find optimal light provision for the indoor plants. In this purpose the technical and designative information have been given in the theries as related subjects mentioned. KEY WORDS: Artifical Illumination, Indoor Plants, Illumination Design, Photosynthezies.