Burdur ili Yeşilova-Yarışlı Gölü yakın çevresindeki mermer sahalarının jeolojik özelliklerinin, ekonomik potansiyelinin ve çevresel etkilerinin araştırılması
Investigation on geological features, economical potantial and environmental impact of marble area around Yarisli Lake (Burdur-Yesilova)
- Tez No: 478352
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SÜVEYLA KANBUR, YRD. DOÇ. ŞEMSETTİN CARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Mermercilik sektöründe jeolojik mermerlerin yanı sıra kireçtaşı, traverten ve dolomit gibi karbonat kayaçlar da ticari mermer olarak kullanılmaktadır. Yarışlı Gölü çevresinde bulunan Dutdere kireçtaşları cazip renk ve dokusal özellikleri ile mermer endüstrisinde ilk sırada talep gören ticari mermerlerdir. Bu çalışma kapsamında mermercilik sektöründe üst seviyede tercih edilen Yarışlı Gölü çevresindeki kireçtaşı rezervlerinin yapısal, dokusal ve mineralojik karakterizasyonu yapılmıştır. Mermer ocak işletmelerinde fizibilite çalışmalarının önemi örneklerle vurgulanmış ve mermer ocak işletmelerinin çevresel etkileri ortaya konmuştur. Aynı zamanda Yarışlı Gölü çevresindeki mermer sahalarının ekonomik potansiyeli de değerlendirilmiştir. Karbonat kayaç rezervleri Türkiye genelinde oldukça fazla olmasına karşın, mermer sektörünün talep ettiği özellikleri sunan rezervleri sınırlıdır. Bu rezervlerin önemli bir bölümü Toros Dağ kuşağı üzerinde yer almaktadır. Toros Dağ kuşağının batı kesiminde yer alan Yarışlı Gölü çevresindeki Lisiyen Naplarına ait allokton Dutdere kireçtaşları da bu rezervlerin bir bölümüne karşılık gelir. Çalışma alanında Dutdere kireçtaşlarının uygun yapısal, dokusal ve mineralojik özellikler sunan mostralarından mermer blok üretimi gerçekleştirilmektedir. Dutdere kireçtaşlarının şimşek görünümlü çizgisellikler içeren seviyelerinden günümüz mermer endüstrisinde Sandian olarak bilinen ticari mermerler üretilmektedir. Dutdere kireçtaşlarının pürüzsüz krem-bej renkli seviyeleri ise Bayulan olarak bilinen ticari mermerlerdir. Bölge kireçtaşları üzerinde başarısızlıkla sonuçlanmış pek çok mermer ocak işletmesinin varlığı fizibilite çalışmalarının önemini bir defa daha ortaya koymuştur. Yarışlı Gölü çevresindeki mermercilik faaliyetlerinin sonucu olarak bazı olumsuz çevresel etkilerin yaşanması kaçınılmaz olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the marble industry, there are limestones, travertines and dolomites that can be named“commercial marbles”in addition to the geological marbles. The Dutdere limestones outcropping around the Yarışlı Lake, have a special color and texture which are very desirable in marble industry. This study has focused on the structural, textural and mineralogical characterizations of dolomite and limestone deposits around Yarışlı Lake. It also emphasises the importance of feasibility studies and the environmental impacts of the marble quarries. The economical potential of marbles around Yarışlı Lake area has also been evaluated. Despite of the huge reserves of carbonate rocks generally in Turkey, there is a limited amount of carbonate reserves that have the desired properties sought after in the marble sector. Taurus mountain belt has one of the important parts of these reserves. The Dutdere limestones that belong to the allochthonous Lycian Nappes around Yarışlı Lake. There is large amount of marble production from the Dutdere limestones that have appropriate structural, textural and mineralogical properties. The limestones, known as ''Sandian'' marble, are the only current source for lightning texture in the marble industry. In this area, there is also known as ''Bayulan'' Dutdere limestones with smoot cream beige color that have industrial marble potential. There are many marble quarries that end in failure with the Dutdere limestones. This situation indicates the importance of prior feasibility work. On the other hand, the marble productions around the Yarışlı Lake has partially environmental impact for the area.