4.5 G mobil telefon yayınımına maruz kalan ratların karaciğer ve böbrek dokusunda oksidatif stres üzerine kuersetinin fizyopatolojik etkileri
The physiopathological effects of quercetin on oxidative stress in radiation of 4.5 G mobile phone exposed liver and kidney tissue of rat
  1. Tez No: 478372
  2. Yazar: İREM POSTACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, 4.5 G mobil telefon yayınımından kaynaklı 2600 MHz elektromanyetik alanın ratların karaciğer ve böbrek dokusunda oluşturacağı etkilerin ve bu etkileri azaltmak için antioksidan olarak uygulanacak olan kuersetin (3,3',4',5,7‐pentahidroksi flavon)'in etkisinin fizyopatolojik olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 32 adet erişkin erkek Wistar‐Albino tipi sıçan, her grupta 8 rat bulunan dört gruba ayrılmıştır. Birinci grup (kontrol grubu) sıçanlara herhangi bir işlem uygulanmamıştır. İkinci grup (sham grubu) sıçanlar, deney süresi boyunca (30 gün), her gün bir saat süreyle EMA etkisine maruz bırakılmadan EMA düzeneği içinde tutulmuştur. Üçüncü grup (EMA grubu) sıçanlar, deney süresi boyunca her gün bir saat süreyle 2600 MHz'lik EMA etkisine maruz bırakılmıştır. Dördüncü grup (EMA+ Qu grubu) sıçanlara ise her gün günlük tek seferde gavaj yöntemi ile 100 mg/kg/gün kuersetin verilmiş ve ardından bir saat süreyle 2600 MHz EMA etkisine maruz bırakılmıştır. 30. günün sonunda sakrifiye edilen hayvanlardan; histopatolojik ve immunohistokimyasal incelemeler için karaciğer ve böbrek dokuları, Comet assay yöntemi ile DNA hasar analizi için kan örnekleri alınmıştır. Elektromanyetik alan uygulanan grupta karaciğer dokusunda; sinuzoidlerde dilatasyonun sham grubuna göre daha yüksek seviyede olduğu belirlenmiştir. Kaspaz 3 ve TNF‐α immunpozitif hücrelerin yoğunluğu EMA grubunda (+3) seviyesinde olup immun boyanmanın da daha güçlü olduğu, MDA değerinde artışa neden olduğu, gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu (p=0.035
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the physıopathologıcal consideration of the effects of EMF from the radiation of 4.5 G mobile phones on the liver and kidney tissues of rats and quercetin (3,3 ', 4', 5,7‐pentane hydroxy flavone) to be applied as an antioxidant for reducing these effects. Thirty‐two male Wistar‐Albino rats were divided into four groups with 8 rats in each group. No procedure was performed in Group 1 (control group). Group 2 (sham group) was kept in a EMF setup for 1 hour at the same time every day for 30 days but was not exposed to EMF. Group 3 (EMF group) was exposed to a 2600 MHz EMF in the EMF setup for 1 hour at the same time every day for 30 days. Group 4 (EMF + Qu) were given 100 mg/kg/day of quercetin by gavage once daily on a daily basis and then subjected to an effect of 2600 MHz EMA for one hour. From the animals sacrified at the end of the 30th day; Liver and kidney tissues were taken for histopathologic and immunohistochemical examinations and blood samples for DNA damage analysis by Comet assay method. In the electromagnetic field applied group, in the liver tissue; dilatation of sinusitis is determined to be a higher level than in the sham group. It was concluded that the concentration of caspase‐3 and TNF‐ α immunopositive cells was in the EMA group (+3) level and the immunostaining was also stronger, it causes increase in MDA level, the difference between the groups was statistically significant (p = 0.035