Helicobacter pylorinin (HP) eradikasyonunda kullanılan klaritromisin, amoksisilin ve lansoprazol etken maddelerinin eş zamanlı spektrofotometrik olarak tayini
Designation of active ingredients of clarithromycin, amoxicillin and lansoprazole that are used for the eradication of Helicobacter pylori (HP) by simultaneous and spectrophotometric determination
  1. Tez No: 478373
  2. Yazar: KAZIM BAĞRIAÇIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİDE ERTOKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Kronik aktif gastrit ve peptik ülser hastalığında patogenetik rolü olan Helicobacter Pylorinin (HP) yok edilmesi için kullanılan klaritromisin, amoksisilin ve lansoprazol etken maddelerinin eş zamanlı spektrofotometrik olarak tayini için yeni bir istatistik yöntem geliştirmektir. Bu yeni istatistik yöntem verilen kemometrik olarak değerlendirilmesiyle oluşturulacaktır. Helicobacter Pylorinin (HP) nin tek ilaçla tayini mümkün olmadığından üçlü ya da dörtlü ilaç kombinasyonları kullanılarak tedavisi sağlanmaktadır. Kemometri, klasik yöntemlerle kıyaslanarak oluşturulacak yeni istatistik yöntemim ile Helicobacter Pylorinin (HP) tedavisi ve aynı zamanda ilaç sanayinde geliştirilecek olan yeni ilaç kombinasyonlarının oluşumuna öncülük edecek, ilaç sanayine kemometrinin getireceği üstünlükleri kazandırmak bu çalışmadaki amacımızdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the quantitative determination of calibrations, basic component analysis (PCA), basic componenet regression method (PCR) and partial least squares method (PLS), clarithromycin, amoxicillin and lansoprazole drug were simultaneously applied simultaneously. The data for these methods were obtained from UV Spestrophotometric measurements. İn the experimental step, the synthetic mixture was first examined. After testing the suitability of the method with analytical parameters and tests, the drug sample was examined.