Akkuş (Ordu) yöresinde doğal olarak yetişen kuşburnu genotiplerinin (Rosa spp.) bitki ve meyve özelliklerinin tanımlanması
Description of plant and fruit characteristics native rosa hip genotypes (Rosa spp.) in Akkus (Ordu)
- Tez No: 478386
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ BALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, Akkuş'ta (Ordu) doğal olarak yetişen kuşburnuların (Rosa spp.) bitki ve meyve özelliklerini tanımlamak ve ümitvar genotipleri belirlemek amacıyla 2014-2015 yıllarında yürütülmüştür. Yörenin doğal popülasyonunda 106 genotip seleksiyon kriterleri doğrultusunda incelenmiştir. Tartılı derecelendirme yöntemine göre 19 genotip (AK-86, AK-61, AK-87, AK-75, AK-54, AK-16, AK-98, AK-37, AK-70, AK-36, AK-82, AK-20, AK-100, AK-56, AK-65, AK-44, AK-63, AK-83 ve AK-3) ümitvar değerlendirilmiştir. Ümitvar genotipler için ortalama olarak meyve ağırlığı 1.22-3.47 g, meyve eni 10.27-16.95 mm, meyve boyu 13.24-25.21 mm, meyve eti oranı % 62-72, çekirdek sayıları 16-35 adet, SÇKM % 13.6-24.4, C Vitamini içeriği 560-1025 mg/100 g ve titre edilebilir asit miktarı % 1.06-2.48 arasında değişmiştir. Ayrıca, doğal popülasyonda17 genotip az dikenli olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to describe plant and fruit characteristics of native rose hip genotypes (Rosa spp.) in Akkuş (Ordu) between 2014-2015, and to determine promising wild selections among them. Data from 106 rose hip genotypes in native population were ranked according to the relative rating method. The top 19 genotypes (AK-86, AK-61, AK-87, AK-75, AK-54, AK-16, AK-98, AK-37, AK-70, AK-36, AK-82, AK-20, AK-100, AK-56, AK-65, AK-44, AK-63, AK-83 ve AK-3) were evaluated promising. Promising genotypes had a range of 1.22-3.47 g for fruit weight, 10.27-16.95 mm for fruit width, 13.24-25.21 mm for fruit length, 62-72 % for fruit flesh rate, 16-35 for seed number, 13.6-24.4 % for soluble solids, 560-1025 mg/100 g for C vitamin content, and 1.06-2.48 % for titratable acidity. In addition, 17 less thorny genotypes were found in native population.