İzmir Körfezi'nde yaşayan lipsoz (Scorpaena scrofa Linnaeus, 1758)'un yaş ve bazı büyüme özelliklerinin belirlenmesi
Determination of age and some growth characteristics of red scorpionfish (Scorpaena scrofa Linnaeus, 1758) inhabiting Izmir Bay
- Tez No: 478387
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, İzmir Körfezi'nden Mayıs 2014 – Mayıs 2016 tarihleri arasında yakalanan 199 adet Lipsoz (Scorpaena scrofa Linnaeus, 1758) bireyinde yaş tayininde kullanılacak kemiksi yapının tespiti, yaş ve eşey kompozisyonu, boy ve ağırlık dağılımları, boy-ağırlık ilişkisi ve kondisyon faktörünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Yakalan örneklerden 27 adet metrik ve meristik ölçüm yapılmış olup aralarındaki ilişkiler hesaplanmıştır. Çalışmada elde edilen örneklerin total boy ve ağırlıkları sırasıyla 16.0-30.2 cm ve 73.20-441.0 g arasında dağılım göstermektedir. Örneklerin % 57'si dişi, % 43'ü erkek bireylerden oluşmaktadır. Dişi ve erkek bireylerin boy ve ağırlıkları arasında istatistiksel fark bulunmamaktadır (P>0.05). Tüm örnekler için boy-ağırlık ilişkisi W = 0.016L2.993, ortalama kondisyon faktörü değeri ise 1.65 olarak hesaplanmıştır. Yaş tayininde kullanılacak güvenilir kemiksi yapıyı belirlemek için, otolit ve omurdan üç okumalı olarak yaş tayini yapılmıştır. Ortalama yüzde hata ve yüzde uyum hesaplanmıştır. En düşük ortalama yüzde hata (% 12.35) ve en yüksek yüzde uyum (% 61.81) otolit için elde edilmiştir. İzmir Körfezi'nde yaşayan Scorpaena scrofa'nın yaş tayini için en güvenilir kemiksi yapı olarak belirlenen otolitlere göre, dişiler ve erkekler II-VI yaş aralığında tespit edilmiştir. Yaş okumada kullanılan kemiksi yapılar her yönüyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the bony structure, age and sex composition, length and weight distributions, length-weight relationshipand condition factor in 199 Lipsoz (Scorpaena scrofa Linnaeus, 1758) individuals were caught between May 2014 to May 2016 from İzmir Bay. 27 metric-meristic characteristics were taken from the captured samples and the relations between them were calculated. The total length and weight of the samples obtained in this study were 16.0-30.2 cm and 73.20-441.0 g, respectively. Sex compositions of the fish samples were determined 57 % female and 43 % male. There were no statistical differences between length-weight measurements of female and male samples (P>0.05). Length-weight relationship was established as W=0.016L2.993; mean condition factor was calculated as 1.65 for all samples. To decide the reliable bony structure for age determination, the otolith and vertebrae were analysed three times for age-read. The average percent error and percentage agreement were calculated. The lowest mean value of average percent error (%12.35) and the higher value of percentage agreement (% 61.81) were obtained for otolith. According to otoliths which determined reliable bony structure for age determination of Scorpaena scrofa inhabiting İzmir Bay, the age range was found II-VI years both females and males. The bony structures using for age determination were evaluated every aspect.