Alana özgü bazı toprak özelliklerinin veri bankasının oluşturulması: Eynesil/Erzikıranı Köyü
Creation of a databank for certain field-specific soil properties: Erzikirani Village/Eynesil
  1. Tez No: 478410
  2. Yazar: MEHMET VOLKAN TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada, Giresun ili Eynesil ilçesi Erzikıranı Köyü'nden alınan 75 adet toprak örneğinin, toprak tekstürü, toprak organik maddesi, toprak reaksiyonu, toprak tuzluluğu analizleri yapılmış ve N, P, K, Ca, Mg, S miktarları belirlenerek ve arazinin ürün deseni incelenmiştir. Çalışmada 0-30 cm toprak derinliğinden örnekler alınmış ve her bir parsele ilişkin koordinatlar belirlenmiştir. Toprak değişkenliklerinden faydalanılarak CBS'de veri tabanı hazırlanmış, IDW haritaları oluşturulmuş ve yorumlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen veriler değerlendirildiğinde, toprakların tekstürel özelliklerinde farklılıklar görülmektedir. Genel olarak topraklar orta asit reaksiyonlu olup, kireç içerikleri bakımından az kireçli sınıfına girmektedir. Elektriksel iletkenlik açısından tuzsuz sınıfına dâhil olan topraklar, organik madde içerikleri bakımından orta sınıfta yer almaktadır. Toprak örneklerinde yapılan analizler sonucunda, toplam azot konsantrasyonlarının 0.17-3.97 g kg-1 arasında değiştiği, bitkiye yarayışlı fosfor konsantrasyonlarının 0-72.20 mg kg-1 arasında değiştiği, bitkiye yarayışlı potasyum konsantrasyonlarının 0.05-2.43 mg kg-1 arasında değiştiği, bitkiye yarayışlı kalsiyum konsantrasyonlarının 0.35-15.66 mg kg-1 arasında değiştiği, bitkiye yarayışlı magnezyum konsantrasyonlarının 0.15-4.96 mg kg-1 arasında değiştiği ve yarayışlı kükürt konsantrasyonlarının 3.65-72.39 mg kg-1 arasında olduğu tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre toprakların, % 16'sında azot, % 25.33'ünde fosfor, % 24'ünde potasyum, % 70.67'sinde kalsiyum, % 60'ında magnezyum, % 6.67'sinde sodyum noksanlığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present study analyzes the soil texture, soil organic matter, soil acidity, and soil salinity of 75 soil samples collected from Erzikıranı Village of Eynesil District in Province Giresun, tested the rates of N, P, K, Ca, Mg, and S, and examines the product pattern of land. In this study, samples were taken from 0-30 cm soil depth and the coordinates for each parcel are defined. Based on soil changes, a database was established on the GIS and IDW maps were generated and interpreted. The evaluation of the data obtained from the analysis indicated differences between textural properties of soils. The soils in general have a medium acid reaction and are in the category of less calcareous soils. In terms of electrical conductivity, the soils are in the category of saline soils, and in terms of organic matter content, they are in the medium category. According to the analysis of the sample soils, the total nitrogen concentrations vary from 0.17 to 3.97 g kg-1, the concentrations of plant available phosphorus from 0 to 72.20 mg kg-1, the concentrations of plant available potassium from 0.05 to 2.43 mg kg-1, the concentrations of plant available calcium from 0.35 to 15.66 mg kg-1, the concentrations of plant available magnesium from 0.15 to 4.96 mg kg-1, and the concentrations of plant available sulfur from 3.65 to 72.39 mg kg-1. Based on the analysis results, nitrogen deficiency was determined in 16% of the soils, phosphorus deficiency in 25.33 %, potassium deficiency in 24 %, calcium deficiency in 70.67 %, magnesium deficiency in 60 %, and sodium deficiency in 6.67 %.