Tribolium confusum Duv.'da (Coleptera : Tenebrionidae) öz-üvey kardeş familyalarından yararlanarak pupa ve ergin ağırlığında kalıtım derecesi ve ananın özel etkisinin tahmini
- Tez No: 47844
- Danışmanlar: PROF.DR. TAHSİN KESİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu araştırmada, Tribolium confusum Duv.' da öz-üvey kardeş familyaları oluşturularak, iç-içe (babalar içinde analar) gruplar deneme tertibinde babalar arası ve analar arası varyans unsurlarından ve ebeveyn-döl regresyon katsayılarından yararlanılarak pupa ve ergin ağırlığına ilişkin kalıtım dereceleri (h2) ve ananın özel etkileri tahmin edilmiştir. Üzerinde durulan özellikler bakımından babalar arası varyanslar dişi ve erkek döllerde farklılık göstermiştir.Bu nedenle, cinsiyete bağlı genlerden kaynaklanan varyanslar da kalıtım derecelerinin tahmininde dikkate alınmıştır. Analar arası varyanstan tahmin edilen kalıtım derecesi, babalar arası varyanstan tahmin edilenden yüksek bulunmuş, cinsiyete bağlı genlerin etkisi çıkarıldıktan sonra bu farkın azaldığı gözlenmiştir. Erkeklerde babalar arası varyanstan tahmin edilen kalıtım derecesi en dar anlamlı kalıtım derecesi olarak alınmış ve birinci denemede pupa ağırlığı için 0.27±0.150 ergin ağırlığı için 0.38±0.191, ikinci denemede pupa ağırlığı için 0.17±0.091, ergin ağırlığı için 0.40±0.239 olarak tahmin edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kalıtım Derecesi, Ananın Özel Etkisi, Tribolium, Pupa Ağırlığı, Ergin Ağırlığı.
Özet (Çeviri)
In this study, full and half-sib families of Tribolium confusum Duv. were reared according to nested design. Heritability and maternal effect on pupae and adult weights were estimated by using components of mean of squares between sires and dams and regression coffeicient calculated for parent-offspring relationship. The variance between sires differed from that calculated for female and male offsprings. For this reason, the sources due to sex-linked genes were taken into consideration in estimation of heritability. The heritability estimated from mean of squares between dams was higher than that predicted from mean of squares between sires. It was observed that the difference between heritability estimated from sires and dams declined when the effects of sex-linked genes were eliminated. In male offspring, the heritability estimated from mean of squares between sires is considered to be narrow-sense heritability. In the first experiment the heritability for pupae and for adult weight were predicted as 0.27 ±0.15 and 0.38 ±0.192, respectively. The predicted heritability for pupae and for adult weight in the second experiment were 0.17± 0.091 and 0.40±0239, respectively. KEY WORDS: Heritability, Maternal Effect, Tribolium, Pupal Weight, Adult Weight.