Ekmeklik buğdayların teknolojik özelliklerine bazı depo zararlısı böceklerin etkisi
The effect of some stored grain insects on the technological properties of common wheats
  1. Tez No: 47843
  2. Yazar: SEVİL KOŞAR BAŞPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAZIM ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Araştırmada belli sayıda Rhyzopertha dominica (F.) ve Tribolium confusıım (Duv.) bulaştırılıp 5 ay süre ile depolanan iki ayrı buğday çeşidinin fiziksel, kimyasal, reolojik ve ekmeklik özelliklerine böcek üremesinin etkileri incelenmiştir. Üzerinde çalışılan böceklerden Rhyzopertha dominica'mn her iki buğday çeşidinde de üreme hızı Tribolium conf usum' dan daha çok olmuştur. Bu nedenle Tribolium confusum üremesinin örnekler üzerindeki etkisi fazla hissedilmemiştir. Buna karşılık Rhyzopertha dominica üremesi sonucu buğdayların bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı ve un verimleri düşmüş, rutubet ve kül miktarları yükselmiştir. Ayrıca bu buğdayların öğütülmesi sonucu elde edilen unlar da ise tahribat, kül miktarının artışı yanında daha çok gluten kalitelerinde görülmüş, unların farinogram ve ekstensogram özellikleri olumsuz yönde etkilenmiştir. Böcek üremesi sonucu örneklerin ekmeklik kalitesi de etkilenmiştir. Özellikle ekmek içi özellikleri, tat ve kokuda bozulmalar saptanmıştır. Böcek üremesi üzerine buğday çeşidinin de etkileri görülmüş, Gerek buğdayında üreme ve buna bağlı olarak da tahribat daha fazla olmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Depo zararlısı, böcek tahribatı, buğdayın fiziksel kalite kriterleri, farinogram değeri, ekstensogram değeri, ekmeklik kalitesi
Özet (Çeviri)
In this research Rhyzopertha dominica (F.) and Tribolium confusum (Duv.) contaminated two different wheat varieties and were stored during 5 months. After this period searches were done about the effects of insect reproducing to physical, chemical, Theological and baking properties of these wheat varieties. Rhyzopertha dominica growth was more quickly than Tribolium confusum on the both of wheat varieties. For this reason the effect of Tribolium confusum growth was not shown so much different on wheat varieties. On the other hand Rhyzopertha dominica decreased thousand kernel weight, hectoliter weight, flour yield and increased moisture and ash content. After milling of these samples, flour ash content was increased and gluten quality was damaged. Flours' farinogram and extensogram values were effected negatively. Insect reproduction was also effected baking qualities. Especially crumb properties were effected adversely, taste and odour were spoilt. Wheat variety was important on insect reproducing. The demage depending on reproduction was greater on Gerek wheat. KEY WORDS: Storage insect, insect damaged, physical quality criteria, farinogram value, extensogram value, baking quality.