Türk beyaz peynirinden izole edilen laccococcus lactic subsp, lactis LL63 suşu tarafından üretilen bakteriyasının moleküler düzeyde tanımlanması
- Tez No: 47845
- Danışmanlar: PROF.DR. NEZİHE TUNAİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 684
Özet
Bu çalışmada Besi Çiftliği Fabrikasında starter kültür kullanmaksızm üretilmiş beyaz peynirden izole edilen Lactococcus lactis subsp. lactis LL63 susunun identifikasyonu ve ürettiği LL63 bakteriyosininin saflaştınlarak moleküler düzeyde tanımlanması yapılmıştır. L. lactis LL63 susunun identifikasyonunda API testi kullanılmış ve bu susun tipik bir sue" Lactococcus lactis subps. lactis olduğu belirlenmiştir. LL63 bakteriyosininin saflaştınlmasında Amonyum Sülfat Çöktürmesi, Hidrofobik Interreaksiyon Kromotografi (HIC) ve Yüksek Performans Likit Kromotografı (HPLC) olmak üzere 3 ayrı metod kullanılmıştır. Saflaştırma işleminde Amonyum Sülfat Çöktürmesi yeterli olmamış en iyi sonuç HIC ve HPLC'den alınmıştır. Saflaştınlan LL63 bakteriyosin proteininin moleküler büyüklüğü SDS-PAGE kullanılarak 4 kDa olarak tespit edilmiştir. LL63 bakteriyosininin gram pozitif bakterilere karşı antimikrobiyel etki spektrumu belirlenmiş ve ancak ne nişin ne de laktisin 481 kadar geniş bir etki spektrumuna sahip olmadığı saptanmıştır. LL63 bakteriyosininin endüstri için alternatif bir bakteriyosin olup olmadığına bu çalışmanın devamındaki araştırmalar ışık tutacaktır. AN AHTAR KELİMELER : Lactococcus lactis subsp. lactis LL63, bakteriyosin, saflaştırma, etki spektrumu
Özet (Çeviri)
In this study identification of Lactococcus lactis subsp. lactis LL63 which was isolated from feta cheese, produced without using any starter culture in the Besi Çiftliği factory, and purification of LL63 bacteriocin on molecular basis have been performed. In identification of Lactococcus lactis LL63, API test system has been used and this strain has been determined as a typical sue" Lactococcus lactis subsp. lactis. In purification of LL63 bacteriocin three different methods that are Ammonium Sulphate Precipitation, Hydrophobic Interaction Chromatography (HIC) and High Performance Liquid Chromatography (HPLC), were used. In purification process Ammonium Sulphate Precipitation had not been sufficent. The best result was optained from HIC and HPLC. Molecular size of the purified LL63 bacteriocin protein has been determined as 4 kDa by using SDS-PAGE. Antimicrobial spectrum of LL63 bacteriocin has been found out against gram positive bacteria and its activity spectrum has been found as large as neither nisin nor lacticin 481. Further studies, related to this subject, will show us to find out whether LL63 bacteriocin can be an alternative bacteriocin for industrial use. KEY WORDS : Lactococcus lactis subsp. lactis LL63, bacteriocin, purification, antimicrobial spectrum