Dördüncü basamaktan kompleks kısmi türevli denklemlerin çözümleri için bauer operatörleri
The Bauer operators for solutions fourth order comlex partial differential equations with complex coefficients
  1. Tez No: 47846
  2. Yazar: SARE ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KERİM KOCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Dört bölümden oluşan bu çalışmada ilk bölüm giriş için ayrıldı. İkinci bölümde, iki farklı diferensiyel operatör göz önüne alındı. Bu operatörlerle oluşturulan denklemlerin çözümleri arasında belirli yapıda ilişkilerin olması için operatörlerin katsayıları arasındaki bağıntılar elde edildi. Üçüncü bölümde, dördüncü basamaktan kompleks değişkenli bir kısmi türevli denklemin Bauer operatörleri yardımıyla çözüm gösterilimlerine sahip olması için denklemin katsayılarının sağladığı koşullar ve bu hale karşı gelen çözüm verildi. Dördüncü bölümde ise, ikinci bölümde ele alınan denklemlerin çözümleri arasındaki ilişkiler kullanılarak, Riemann fonksiyonları arasındaki bağıntılar bulundu.ANAHTAR KELİMELER: Holomorf Fonksiyonlar, Kompleks Diferensiyel Operatörler, Riemann Fonksiyonu.
Özet (Çeviri)
This thesis is composed of four chapters In Chapter I an introduction to this subject has been given. In Chapter II, two different diferential operators have been considered. The conditions which should be imposed on the coefficients of these operators have been obtained in order to have certain types of relations between the solutions of the corresponding equations. In Chapter III, the equations of order four with complex variables for which the solutions may be represented by use of Bauer operators have been derived. In the last Chapter, the results of Chapter II has been used to represent the relations between the corresponding Riemann functions.KEY WORDS: Holomorphic functions, Complex Differential Operators, Riemann Functions.