Rize ili Kalkandere Çay İşletmesinde yaş çay yaprağı üretim fonksiyonu ve girdi kullanım etkinliği üzerine bir araştırma
- Tez No: 47849
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi RİZE İLİ KALKANDERE İLÇESİ ÇAY İŞLETMELERİNDE YAŞ ÇAY YAPRA?I ÜRETİM FONKSİYONU VE GİRDİ KULLANIM ETKİNLİ?İ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Mehmet DA? Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ahmet ÖZÇELİK 1996, Sayfa: ?3 Jüri : Prof Dr. Ahmet ÖZÇELİK Bu araştırmada, Rize ili Kaikandere ilçesi tarım işletmelerinde çay yaprağı üretim faaliyetinde fiziki üretim girdileri kullanım düzeyini ve 1 kg yaş çay yaprağı maliyetini tespit etmek ve üretimin fonksiyonel analizini yapmak amaçlanmıştır. Araştırma yöresini temsil edecek şekilde 4 köyden toplam 71 işletme basit tesadüfi örnekleme metodu ile belirlenmiş ve bu işletmelerde 1995 üretim yılına ilişkin bilgiler anket yoluyla temin edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, ortalama işletme arazisi genişliği 14,31 dekar olup, bunun % 50,10'unu çaylık arazi oluşturmaktadır. Yaş çay yaprağı üretiminde dekara 1 18,35 saat insan işgücüne ihtiyaç duyulmakta olup, bu miktar çay bahçesi tesis döneminde 1. yıl 331,96 saat, 2.yıl 84,95 saat ve 3. yıl 84,57 saattir. 1 kg yaş çay yaprağı üretim maliyeti 12.045,0 TL olarak bulunmuştur. Cobb-Douglas tipi üretim fonksiyonu kullanılarak, yapılan fonksiyonel analizde yaş çay yaprağı üretim miktarı ile girdiler arasında ; Y _ O 37 V -0.174 y, -0,0747 w 0,0521 w 1,24 fonksiyonu elde edilmiştir. Fonksiyona ait determinasyon katsayısı R2 = 0,936'dır. Faktörlere ait üretim elastikiyetleri toplamı £bj = 1,0434'dür. ANAHTAR KELİMELER: Cobb-Douglas Üretim Fonksiyonu, Yaş Çay Yaprağı Üretim Maliyeti, Fiziki Girdi Kullanımı, Marjinal Verim,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters' Thesis A RESEARCH ON THE DETERMINATION OF TEA LEAF PRODUCTION FUNCTION AND EFFICIENCY OF INPUT USAGE ON TEA FARMS IN KALKANDERE DISTRICT OF RİZE PROVINCE Mehmet DA? Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof. Dr. Ahmet ÖZÇELlK 1996, Page: Jury : Prof. Dr. Ahmet ÖZÇELİK :Prof.Dr.Turan GÜNEŞ Asst, ProfDr.Hüseyin Avni CİNEMRE The aim of this study is to determine the physical input requirements and production cost for the production of tea leaf and to investigate input/output relationships on tea farms in Kaikandere district of Rize province. The data used in this research, were collected from 71 farms through a survey that were determined by random sampling method from 4 villages in the year of 1995. As research results, average farm size is 14,31 decar and 50,1 per cent of this farm size is tea production area. In tea leaf production, 1 18,35 hours per decar human labor is needed and this quantity are respectively 331,96 hours, 84,95 hours and 84,57 hours in three years of establishment period. The production cost of 1 kg tea leaf is 12.050,2 TLs. In this research, the Cobb-Douglas type production function was used for determining of relationship between tea leaf production quantity and the inputs, the function derived in this model is; Y = 3 37 X ~0,174 X "°'°747 X °'0521 X 1'24 The determination coefficient is R2= 0,936. The sum of production elasticity is Zb,- 1,0434. KEY WORDS : Cobb-Douglas Production Function, Tea Leaf Production Cost, Physical input Usage, Marginal Productivity