Hassa ekim makinalarıyla Şeker Pancarı tohumlarının ekiminde tohumların opto-Elektronik sensör ile algılama olanaklarının araştırılması
  1. Tez No: 47848
  2. Yazar: KOÇ MEHMET TUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLKNUR GÖKNUR DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Hassas Ekim Makinalarıyla Şeker Pancarı Tohumlarının Ekiminde, Tohumların Opto - Elektronik Sensör ile Algılanma Olanaklarının Araştırılması Koç Mehmet TU?RUL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. ilknur GÖKNUR DURSUN 1996, Sayfa: 47 Jüri : Doç. Dr. ilknur GÖKNUR DURSUN Prof. Dr. Mehmet Arif EROL Prof. Dr. Bilge ERDİLLER Bu araştırmada, mekanik ve pnömatik hassas ekim makinaları ile kaplanmamış şeker pancarı tohumu ekiminde tohumları opto - elektronik sensör ile algılayarak değerlendiren bir deneme düzeni geliştirilmiştir. Denemeler, 3, 5 ve 7 km/h çalışma hızlan, 8, 15 cm sıra üzeri mesafelerinde yapılmıştır. Deneme sonuçları istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiş ve bilinen kum bandı deneme düzeni sonuçları ile karşılaştmlmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda yeni deneme düzeninin hassas ekim makinaları deneylerinde kullanılabileceği ortaya konulmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Mekanik ve pnömatik hassas ekim makinaları, kaplanmamış şeker pancarı tohumu, opto - elektronik sensör, kum bandı deneme düzeni.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis A Research on Seed Sensing Possibilities for Drilling Sugar Beet Seeds with Precision Drill by means of an Opto - Electronic Sensor Koç Mehmet TU?RUL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Assoc. Prof. Dr. ilknur GÖKNUR DURSUN 1996, Page: 47 Jury : Assoc. Prof. Dr. ilknur GÖKNUR DURSUN Prof. Dr. Mehmet Arif EROL Prof. Dr. Bilge ERDİLLER In this research, a test system, which can sens and asses with an opto - electronic sensor for drilling naked sugar beet seeds by means of mechanical and pneumatic precision drilling machines, has been developed. In the test, 3, 5, 7 km per hour working hours and 8, 15 cm seed distance in a row were selected. The result of trials was compared with the result of sand bandstand. Consequently, it was determined that the new method could be used at precision drilling machines experiments. ANAHTAR KELİMELER : Mechanical and pneumatic precision drilling machines, naked sugar beet seed, opto - electronic sensor, sand bandstand test system.