Wi-Fi based restaurant automation system
Wi-Fi tabanlı restoran otomason sistemi
  1. Tez No: 478528
  2. Yazar: KEREM İZZET ATAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANSAL GÜÇLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Geleneksel sipariş verme yönteminde genellikle müşteri öncelikle restoran menüsüne göz atar ve garsonun gelip siparişini almasını bekler. Ardından garson siparişleri not eder veya siparişe henüz karar verilerdiyse biraz daha bekler. Fakat ne yazık ki bu prosedür hem hantal bir yapı sahip olup hem de insan kaynaklı hatalara da açıktır. Günlük hayatımıza teknoloji her geçen gün daha fazla yer edindikçe; buna benzer günlük hayatımızda karşımıza çıkan prosedürler otomasyon sistemleri tarafından dijital ortama taşınması ile insan kaynaklı hataları minimize etme ve kullanılan kağıt ve benzeri kaynakları azaltarak süreçleri zaman ve masraf olarak optimize etme imkanı doğmaktadır. Geçtiğimiz senelerde restoranlarda sipariş sürecini optimize etme adına birçok sistem geliştirme girişimi olmuştur. Her masaya birer tane tablet PC yerleştirerek müşterilerden sipariş almak üzere kullanmak markette en çok kullanılan yeni nesil çözümlerden bir tanesindir. Fakat bu yöntemin masa başına doğuracağı masraf hesaba katıldığında kurulum doğuracağı mali yük açısından verimli bir yöntem olmadığı açıktır. Her bir tabletin yeterli şarj seviyesine sahip olup aksamadan çalışması gerekliliği de restorana donanım bakımı için ek iş yüküne neden olacaktır. Ayrıca dokunmatik tablet ekranlarının temizliği tatmin edecek düzeyde sağlanmadığı taktirde hijyen hassasiyeti olan müşteriler tarafından özellikle yemek öncesi bu tür çözümler tercih edilmemektedir. Tablet PC'ye alternatif olarak başka bir yaklaşım restoran müşterilerine mobil uygulama üzerinden sipariş vermesine olanak sağlamaktadır. Fakat bu uygulamaların birçok örneğinde müşterilerin büyük çoğunluğu kendilerini mobil uygulama indirme zahmetine sokmamaktadır. Dahası bu tür bir uygulamayı Android, iOS, Linux ve Windows gibi her türlü platforma uygun bir şekilde sunmak yazılım geliştirme ve bakım sürecini zorlaştırmaktadır. Bu tezde, WiFi ağlarında captive portal olarak tanımlanan doğrulama özelliğinden faydalanan yeni bir otomasyon sisteminin dizaynını ve uygulanmasını sunduk. Geliştirilen sistemde restoran müşterileri restoranın WiFi ağına dahil olmasının ardından her hangi bir uygulama indirmeye ihtiyaç duymadan menüye göz atabilecekleri sayfaya yönlendirilirler. Bunu takiben masaların üzerindeki föylüklerde belirtilen kodlarla siparişlerini iletebilirler. Doğru kodları girdiklerinde internet erişimi de kendileri için aktif edilir. Böylelikle sistemimiz aynı zamanda restoran içinde WiFi bağlantı problemine de çözüm sunmaktadır. WiFi erişim noktası üzerinde çalışan hafif yazılım bulut sunucuya ilgili müşterinin MAC adresini, RSSI'ını ve restoran bilgisini de raporlar. Geliştirilen sistem önceden konfigure edilmiş WiFi erişim noktalarının konuşlandırılması ile kolaylıkla birden çok restorana ölçeklenebilecek şekilde dizayn edilmiştir. Bu sistem yeni nesil otomasyonlara nazaran müşterileri için kolay kullanım sunarken; restoran sahipleri için uygun maliyetli bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In traditional way of ordering process, mostly customers firstly browse on restaurant menu and they wait for waiter to come and take their orders. Waiter notes these orders or wait more if someone haven't decided yet. This procedure slow and open to human made mistakes. As technology get involved into our daily life, more and more such daily processes are transformed into digitalized automated systems to optimize procedures by means of minimizing human made mistakes, decreasing waste of paper or any kind resources and making these procedures more time and cost efficient. There have been numerous attempts to automate order process in restaurants in recent years. Locating tablet PCs on each restaurant table is one of most popular suggested solutions in market which is totally not cost effective since it requires numerous of tablet PCs in restaurant. This system causes more of workload for restaurant staff to provide maintenance of each tablet PC where their battery should always be sufficient level and each one of tablets should function properly. Restaurant customers with hygiene concerns might also not prefer to touch those tablet PCs in case of their cleaning is not maintained well enough. Beside tablet PC approach, another solution is to suggest customers install mobile application and submit their orders via this application. But in most cases most of customers might not bother themselves to download and install those applications. Furthermore it is difficult to provide such application in all kind platforms with various operating systems such as Android, iOS, Linux or Windows. In this thesis, we have proposed design and implementation of an automation solution which benefits WiFi's captive portal feature on mobile device of customers. Restaurant customers just need to connect restaurant's WiFi AP and they will directly forwarded to restaurant menu page on cloud server where they can browse menu without installing any application. Customers then submit their order with table code which is written on cards on each table. Once customers xvsuccessfully submit their order with correct table code, their internet access will also be activated. Thus our suggested solution also solves WiFi authentication problem in restaurants with unique table codes which can be re-generated for each meal service. A lightweight software which runs on WiFi AP reports MAC address, RSSI level and restaurant information of each client device to cloud server. System is designed to scale easily to multiple restaurants placing configured WiFi AP on each restaurant using same cloud server. This system provides easy to use solution for restaurant customers and cost effective solution for restaurant owners compared to other solutions in market.