Geniş bir heyelan bölgesinde yeralan şevlerin kazık gruplarıyla iyileştirilmesine etkiyen faktörler
Factors affecting the improvement of slopes in a large landslide area by pile groups
- Tez No: 478552
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET ARZU BERİLGEN, PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Toprak kaymaları sık sık geniş çaplı hasarlara ve bazende can kaybına neden olmaktadır. Doğal ve insan yapımı şevlerin stabilitesini kontrol altına almak, günümüzde hala geoteknik mühendisliğinde temel problem olarak devam etmektedir. Yeni bir saha seçilirken, öncelikle potansiyel kayma bölgesinden kaçınmak gerekir. Aksi halde, drenaj, şevin geometrisini düzeltmek gibi tedbirlerin alınmasının yanısıra dayanma yapıların da kullanımı şevleri göçmeye karşı korumada gerekli olabilir. Dayanma yapılarından olan kazıkların şevin dengesini bozmadan yerleştirilmesinin kolay olmasından dolayı, basarıyla şevlerin stabilitesini sağlamak amacıyla uygulanmaktadırlar ve etkili bir çözüm olduğu da kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, şev göçmelerinin düzeltilmesinde, şev duraysızlığının nedenlerinin de göz önüne alındığı duraylılık seçenekleri gereklidir. Doğru tasarım yapıldığı takdirde, şevlerin desteklenmesi ve kazıklı duraylılık sistemleri zayıf zeminlerdeki şev hareketlerini engellemekte etkilidir. Zemin davranışı geoteknik mühendislerinin en çok incelediği konuların başında gelir. Araştırmacılar zeminin davranışını inceleyerek onun en elverişsiz durumda mühendislik özelliklerinin belirlenmesi için bir dizi deney yapmaktadırlar. Bu deneyler arazide ve laboratuvarlarda yapılmaktadır. Laboratuvar deneylerinde zemin için bütün şartlar idealize edilip deneyler yapılarak sonuçlar zemin türünün mühendislik özelliklerine göre derlenip yorumlanmaktadır. Sonrasında ise arazi ve laboratuvar deneylerinden elde edilen bütün bu bilgilerin bilgisayar yazılımlarına aktarılması mümkün olmaktadır. Bu işlemden sonra bu bilgileri bilgisayar yazılımları ile işlemek daha da kolaydır. Bu çalışmada, İstanbul çevresinde yer alan bir heyelân bölgesinde yapılan sondajlardan elde edilen veriler ile bölgeye ait geoteknik özellikler tanımlanmıştır. Ayrıca heyelânlı bölgede, heyelân önlemeye yönelik sondajların bulunduğu alanda kazıklarla iyileştirme yapılmış bir bölgede şev stabilitesi analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Landslides frequently causes major damages and sometimes even loss of human life. Controlling the stability of natural and man-made slopes is still the main problem of the geotechnical engineering. Avoidance of a potential slide area can be a primary consideration when selecting a new area. Otherwise corrective measures like drainage or improving the slopes geometry must be taken. Retaining walls might be the necessary solution for preventing the failure of the slope. The use of piles as a retaining structure has been applied successfully and proved to be an efficient solution, since piles can often be easily installed without disturbing the equilibrium of the slope. In addition, remediation of slope failures requires stabilization alternatives that address causes of slope instability. Soil behavior is one of the most investigated areas for geotechnical engineers. Analyzing its behavior researchers try to evaluate its engineering properties during unfavorable conditions. These resaerches are done in site area and in laboratories. In laboratory tests all conditions are idealzed for soil and tests are performed, after conclusions and comments are done for soil type's engineering properties. Then all these data from in-situ and laboratory tests are derived and processed to computer software. Operating all these data through computer softwares is easy to handle. In this study, data obtained from borehole logs near Istanbul city are compiled and geotechnical properties of area are determined. Slope stability analysis with pile foundations is performed via borehole logs in landslide area.