Dökme demirlerin kum kalıba döküm tekniğinde yolluk sistemlerinin dizaynı ve simülasyon sonuçlarının incelenmesi
Gating system design in sand casting of cast iron and investigating the simulation results
  1. Tez No: 478553
  2. Yazar: ATAHAN ERBUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SÖNMEZ, DR. ALİ SERDAR VANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
En eski imalat yöntemlerinden biri olan döküm, sağladığı avantajlar sayesinde sektördeki önemini günümüzde hala korumaktadır. Faz değişimi esasıyla gerçekleştirilen, dolayısıyla karmaşık geometriye sahip parçaların imalatında kolaylıklar sağlayan dökümün, spesifik olarak birçok alt yöntemi mevcut olup bunlardan en çok tercih edilenlerinden biri kum kalıba döküm prosesidir. Tez çalışmasında, dökümün yapılması ve en doğru şekilde gerçekleşmesi için kum kalıba döküm prosesinin temel unsurlarından olan yolluk sistemi dizaynı, matematiksel formüllere dayandırılarak yapılmaya çalışılmıştır. Günümüz piyasasında rekabet her alanda olduğu gibi imalat sektöründe de artmış durumdadır. Kuruluşlar, kendi sektörlerinde var olabilmek adına en iyiyi, en makul ücretlere sunmak zorundadırlar. Simülasyonun ehemmiyeti, bu noktada ortaya çıkmaktadır. Simülasyon, en basit haliyle, proses süresince oluşabilecek olumsuz koşulları önceden görüp uygun önlemleri alarak kaliteli proses çıktıları vermek için geliştirilmiş faydalı bir yöntemdir ve maliyet üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Bu sayede kuruluşlara kendi sektörlerinde daha rekabetçi olma imkanı sunar. Döküm, çok parametreli bir imalat yöntemi olup simülasyon ile istenen parametre değerleri girilerek sonuçlar kontrol edilebilir. Besleyici konfigürasyonu, yolluk dizaynı vb. gibi sonuca doğrudan etki edecek unsurlardaki eksiklikler, sanal ortamda henüz döküm gerçekleşmeden fark edilerek gerekli konularda iyileştirme yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Casting, the one of the oldest manufacturing technique, is still maintaining its importance in sector due to advantages that can be provided by it. Casting is based on basis of phase changing therefore it makes production of parts that have more complicated geometry easier. There are different types of casting techniques and sand casting is the one of the most preferred. According to this study, designing of gating system which is need to get best casting quality is based on mathematical formulas. Today, competition is increased for manufacturing sector as the others. For gaining a place in the market, companies should serve the best at the cheapest cost. That point makes simulation significant. Basically, simulation is an useful way for getting better output under favour of capability of estimating possible issues and creating opportunity to take precaution and it effects on production cost positively. Casting has many parameters and these parameters can be adjusted to desired values on simulation programs for checking results. The problems that effect results directly as feeder configuration, runner design etc. can be improved in virtual platform before casting.