Sonlu cisimler üzerindeki polinomların çarpanlara ayrılışı
Factorization of polynomials over finite fields
  1. Tez No: 478562
  2. Yazar: BETÜL DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümüne ayrılmıştır. İkinci bölümde, çalışma için gerekli, ileride kullanılacak olan sonlu cisimler için temel tanım ve kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, trinomialler için diskriminant tanımından yola çıkarak polinomların indirgenemezliği araştırılmış, ilgili teoremler ispatlanmıştır. Son bölümde ise indirgenemez bir polinom inşa etmek için gerekli durumlar açıklanmaya çalışılmış ve örnekler verilerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter, the fundamental definitions and theorems about finite fields have been given as preliminary notification. The third chapter, irreducibility of polynomials has been examined by using discriminant of trinomials and relevant theorems have been proved. The last chapter, necessary conditons have been explained to construction irreducible polynomial and the thesis has been finished by giving some examples.