Karacabey (Bursa) yöresinde yetişmekte olan fıstık çamı (pinus pine l.) tiplerinin meyve verim öğeleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 47865
  2. Yazar: HAYATİ AHTİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. Y. SABİT AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi KARACABEY (BURSA) YÖRESİNDE YETİŞMEKTE OLAN FISTIK ÇAMI (Pinus pinea L) TİPLERİNİN MEYVE VERİM Ö?ELERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Hayati AHTİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU 1996, Sayfa: 30 Jüri: Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU Prof.Dr. Metin BAŞAL Prof.Dr.Ahmet MENGÜÇ Bu araştırmada, Karacabey (Bursa) yöresinde farklı yıllarda (1955, 1965, 1977) tesis edilmiş değişik fıstık çamı (Pinus pinea L) tiplerinin meyve verim öğelerinin tespiti üzerinde durulmuştur. Bu amaçla deneme materyali olarak kullanılan değişik yaşlardaki ağaçlarda; ağaç başına kozalak verimi, kozalak ağırlığı, kozalak en-boy uzunluğu ve oranı, kozalak renk ve şekli, kozalak başına tohum verimi, tohum en-boy uzunlukları ve 1000 tane ağırlığı incelenmiştir. Sonuçta; kozalak verimi, genç ağaçlarda (1977 tesis yılı) daha düşük olup, ekonomik verime geçmiş ağaçlarda (1955 ve 1965 tesis yılı) değişmezken, kozalak en-boy uzunluk ve oranlarının ise yaşlı ağaçlarda (1955 ve 1965 tesis yılı) daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Kozalak renk ve şekilleri bütün ağaç gruplarında genel olarak (yaklaşık % 50'den fazlası) koyu kestane renkli ve yuvarlak şekilli bulunurken; kozalak ağırlığı, tohum en-boy uzunluğu ve 1000 tane ağırlığının ağaç yaşından etkilenmediği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Pinus pinea L, Verim, Yetiştiricilik
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON DETERMINATION OF Pinus plnea L GENOTYPES AND THEIR PRODUCTIVITY CRITERIA IN KARACABEY (BURSA) REGION Hayati AHTİK University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU 1995, Page: 30 Jüri: Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU Prof. Dr. Metin BASAL Prof.Dr.Ahmet MENGÜÇ In this research, fruit yield criteria of Pinus pinea L types were investigated on differently aged plantations in Karacabey/Bursa, northwest part of Turkey. Observations and measurements were carried out on cones and seeds mainly. Those are number of per tree, cone weight, length-width ratio of cones, cone colour and shape, number of seeds per cone, length and width of seed, and 1000 seed weight. Cone yield was found to be lower in young trees (19 years) than that of older ones (31 and 41 years). While, ratio of length-width of cones was lower in older trees than young ones. Colour and shape of cones did not vary among the trees, in most cones, they were chestnut coat coloured and round shaped. Criteria which did not differentiate between young and old trees were cone weight, seed length and width, 1 000 seed weight. KEY WORDS: Pinus pinea L, production, growing