Bursa yöresinde yetiştirilen marul ve ıspanaklarda nitrat ve nitrit miktarları ile diğer kalite kriterlerinin belirlenmesi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 45270
  2. Yazar: HÜLYA ÇOPUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET 1992-93 yıllarında yürütülen bu araştırmada. Matador ve Meridian F^ ıspanak çeşitleri ile Yedikule marul çeşidinin nitrit ve nitrat birikimleri ile diğer kalite kriterleri üzerine çeşit özelliklerinin ve ekoloji farkının etkileri araştırılmıştır. Matador ıspanak çeşidine ait örnekler M.Kemalpaşa ilçesi Yamanlı köyü ile Yenişehir Samanlı köyünden, Meridian Fj^ çeşidi ıspanaklar ve Yedikule marul örnekleri ise, Karacabey. Şahinköy ile Yenişehir Samanlı köyünden alınmıştır. Bitkilerin yetiştirildiği dönemde üreticiye herhangi bir müdahalede bulunulmamış, ancak bitkilerin büyüme ve gelişmeleri takip edilmiştir. Hasat sonrası süratle analize alman bitki örneklerinde; kurumadde (g/100g), kül (g/lOOg), toplam şeker (g/100g), toplam asit (g/100g), pH, protein (g/100g), selüloz (g/100g), askorbik asit (mg/100g), toplam okzalat (mg/100g), toplam klorofil (mg/kg), nitrit (mg/kg) ve nitrat (mg/kg) analiz yöntemleri uygulanarak kalite kriterleri incelenmiş tir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar özet olarak aşağıda sıralanmıştır. 1. Matador ve Meridian E[ ıspanak çeşitleri arasında, incelenen kalite kriterlerinin farklılık gösterdiği saptanmıştır. Genel olarak Meridian F± çeşidinden elde edilen kalite kriterlerine ilişkin değerler (nitrat miktarı hariç), Matador çeşidinden yüksek bulunmuştur. 2. Yenişehir yöresi ve aynı ekolojik özelliklere sahip olduğu kabul edilen M.Kemalpaşa ile Karacabey yörelerinden alınan örneklerde, nitrit ve nitrat birikimleri ile diğer kalite kriterlerine ilişkin elde edilen sonuçlar, gerek ıspanak çeşitleri arasında gerekse marulda farklılık göstermiştir. Sadece, M.Kemalpaşa ve Yenişehir yörelerinde yetiştirilen Matador ıspanak çeşidindeki kül miktarları arasındaki fark önemsiz çıkmıştır. 39Urtinlerin kalitesini olumlu yönde etkileyen kriterler yanında nitrat miktarına ilişkin değerler, Yenişehir yöresinde yetiştirilen ıspanak çeşitleri ve marulda daha yüksek bulunmuştur. 3. Her iki yörede de yetiştirilen ıspanak çeşitleri ve marul örneklerinin hiçbirinin nitrit içermemesi yanında nitrat miktarının da insan sağlığını tehdit edecek düzeyin altında olduğu görülmüştür. Ayrıca, ürünlerin diğer kalite kriterlerine ait saptanan değerleri de, pazarlanmaları ve tüketilmeleri aşamasında olumsuz etki oluşturmayacak düzeylerde çıkmıştır. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY A RESEARCH ON DETERMINATION OF NITRATE AND NITRITE CONTENTS AND OTHER QUALITY CRITERIA IN LETTUCE AND SPINACH GROWN IN BURSA In this research which was conducted in the years 1992-93, the effects of cultivar characteristics and ecological difference on the nitrate and nitrite accumulation and other quality criteria in spinach (cvs. Matador and Meridian F ±) and lettuce { cv. Yedikule) were investigated. The samples of spinach cv. Matador were taken from Yamanli village of M.Kemalpaşa county and from Samanlı village of Yenişehir county whereas samples of spinach cv. Meridian ^ and lettuce cv. Yedikule were taken from Şahinköy and Samanlı villages of Karacabey and Yenişehir counties, respectively. No interference was applied to the grower in the growing period of plants, however, the growth and devolopment of plants were observed. Quality criteria, such as dry matter (g/100g), ash (g/100g), total sugar (g/100g), total acidity (g/100g), pH, protein (g/100g), cellulose (g/lOOg), ascorbic acid (mg/100g), total oxalate (mg/100g), total chlorophyll (mg/kg), nitrite (mg/kg) and nitrate (mg/kg), were examined in the plant samples which were analysed immediately after harvest. The results obtained from the study can be summarized as follows : 1. The above quality criteria were determined to exhibit differences between Matador and Meridian F^ spinach cultlvars. In general, the values related to quality criteria (except with nitrate content) obtained from cv. Meridian ^ were found higher than those from cv. Matador. 2. Regarding nitrite and nitrate accumulation and other quality criteria, the results obtained from Yenişehir 41vicinity and M.Kemalpaşa and Karacabey vicinities (having identical ecological characteristics) exhibited differences in both spinach cultivars and lettuce. Only the difference between ash quantities in M. Kemalpaşa and Yenişehir grown spinach cv. Matador was found insignificant. In addition to the criteria positively effecting the quality of crops, the values related to nitrate contents were found higher in the spinach cultivars and lettuce grown in Yenişehir vicinity, 3. None of the spinach and lettuce samples grown in the two vicinities contained nitrite and also nitrate quantities were found below the level harmful to human health. Moreover the values related to the other quality criteria of crops were determined to be at the levels not causing adverse effects at the stages of marketing and consumption. 42