Changes in root morphology and nutrient uptake in wheat plants with varied potassium and magnesium supply
Farklı potasyum ve magnezyum konsantrasyonlarında yetiştirilen buğday bitkilerinin kök morfolojisi ve besin absorpsiyonunda meydana gelen değişiklikler
  1. Tez No: 478653
  2. Yazar: CEVZA ESİN TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biology, Bioengineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tarım topraklarında besin elementi eksikliği, verimi olumsuz yönde etkileyen yaygın bir problem haline gelmiştir. Bu çalışma, potasyum (K) ve magnezyum (Mg) eksikliğinin buğday (Triticum aestivum cv. Ceyhan-99) bitkilerinin biyokütle, kök morfolojisi ve diğer besin elementlerinin absorpsiyonu üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Sonuçlar, K ve Mg eksikliğinin yeşil aksam ve kök büyümesini önemli derecede azalttığını ve besin elementlerinin absorpsiyonlarında değişikliklere yol açtığını göstermektedir. Potasyum eksikliği, kök nitrat (NO3) ve fosfor (P) alımını azaltırken, Mg alımını artırmıştır. İncelenen tüm kök parametreleri K ve Mg eksikliğinden ciddi derecede etkilenmiştir. Ancak, kök uzunluğu, kök alanı, kök hacmi ve kök ucu sayısı en çok etkilenen parametreler arasındadır ve besin elementlerinin absorpsiyonu ve kullanım verimliliğini önemli derecede azaltmıştır. Ayrıca, K eksikliğinde yetiştirilen bitkiler, kökten alınan azotu (N) protein biyosentezinde başarılı bir şekilde kullanamamıştır. Bu bitkilerde serbest amino asit konsantrasyonu artmıştır ve bu, negatif geri bildirim etkisiyle köklerden N alımını ciddi derecede azaltmıştır. Sonuçlar, yeterli K ve Mg beslenmesinin hem tarımsal verimi hem de besin elementlerinin bitkiler tarafından kullanılabilirliliğini artırmak için gerekli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mineral nutrient deficiencies on agricultural soils is a widespread problem affecting crop productivity worldwide. This study was conducted to investigate the effects of potassium (K) and magnesium (Mg) supply on biomass production, root morphology and uptake of other mineral nutrients in wheat (Triticum aestivum cv. Ceyhan-99). Changes in root morphology as well as nutrient uptake by roots were monitored under various K and Mg treatments. Results showed that K and Mg deficiency significantly reduced shoot and root growth and induced changes in nutrient uptake by roots. K deficiency reduced nitrate (NO3 -) and phosphorus (P), but increased Mg uptake by roots. In general, all root morphological attributes analyzed were significantly affected by low K and Mg supply. However, root length, root area, root volume and number of tips were the most affected attributes which lead to severe reductions in nutrient acquisition and use efficiency. Moreover, K deficiency resulted in impaired use of absorbed nitrogen (N) in protein biosynthesis. Total free amino acid concentration increased sharply in response to K starvation and resulted in severe inhibition of N uptake by roots due to the negative feedback effect. It is concluded that ensuring adequate K and Mg nutrition is required to maximize agricultural production and to improve use efficiency of nutrients applied to agricultural lands.