A variable neighborhood search approach for solving the crew constrained home care routing problem with time windows
Personel kısıtlı zaman pencereli evde bakım rotalama problemi için bir değişken komşuluk arama yaklaşımı
- Tez No: 478654
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Nüfusun yaşlanması, kronik hastalıklardaki global artış, ve gayri resmi bakımında azalma, son yıllarda, Evde Sağlık Bakım (ESB) hizmetlerine olan talebi belirgin bir şekilde artırmıştır. Piyasada rekabet avantajı kazanmak ve kamu harcamalarını düşürmek için, ESB şirketleri ve devlet kurumları, ağırlıklı olarak, hizmet kalitesini artırmaya ve maliyetleri düşürmeye odaklanmaktadırlar. Bu amaçlar, aralarında son yıllarda popülerlik kazanan ESB rotalama ve çizilgeleme problemlerinin de olduğu birçok ilgi çekici optimizasyon problemlerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu tezde, farklı bakım türleri talep eden hastalara hizmet verildiği, personel kısıtlı zaman pencereli ESB rotalama ve çizelgeleme problemi üzerinde çalışılmaktadır. Bu problem, Istanbul'da bir ilçe belediyesine ESB hizmetleri sunan gerçek bir şirketin probleminden esinlenmiş ve Personel Kısıtlı Zaman Pencereli Evde Bakım Rotalama Problemi (PK-ZPEBRP) olarak adlandırılmıştır. PK-ZPEBRP'ini çözmek için, probleme özgü sarsma mekanizması ve kırma algoritması içeren bir Değişken Komşuluk Arama (DKA) sezgisel algoritması sunulmuştur. Önerilen motodolojinin performansını araştırmak için, Solomon'un klasik Zaman Pencereli Araç Rotalama Problemi (ZARP) örneklerinden uyarlanarak yeni yaratılan örnekler üzerinde kapsamlı bir sayısal çalışma yapılmıştır. Sonuçlarımız, önerilen yöntemin, küçük ölçekli örneklerde makul zamanda optimale yakın sonuçlar bulmada etkili olduğunu ve gerçek ölçekli problemlerin başlangıç çözümlerini önemli derecede geliştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Population aging, global increase in chronic diseases and decrease in informal care have substantially increased the demand for Home Health Care (HHC), in recent years. To gain competitive advantage in the market and to lower public expenditure, HHC service providers and governmental institutions mainly focus on increasing service quality and decreasing costs. These objectives have resulted in various challenging optimization problems among which the HHC routing and scheduling problems have gained popularity in the past few years. In this thesis we study a HHC routing and scheduling problem with time windows, where service is provided to patients requesting di erent types of care and the crew is limited. The problem is motivated by a real life case of a company that provides HHC service to a district municipality in Istanbul and referred to as Crew Constrained Home Care Routing Problem with Time Windows (CC-HCRPTW). In order to solve the CC-HCRPTW, we present a Variable Neighborhood Search (VNS) heuristic with a problem speci c shaking mechanism and crashing algorithm. To investigate the performance of the proposed methodology, we conducted an extensive computational study on a newly generated set of instances which are modi ed from the classical Solomon's VRPTW benchmark instances. Our results show that the proposed methodology is e ective in, nding near optimal solutions for small-sized instances in moderate computationaltime, and signi cantly improving the initial solution of the real-sized problems.