A simulation analysis of different allocation and pricing policies for cloud computing service providers
Bulut bilişim servis sağlayıcıları için farklı kapasite ataması ve fiyatlandırma politikalarının benzetim yoluyla karşılaştırması
  1. Tez No: 478676
  2. Yazar: SEYED MOHAMAD REZA AFGHAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TONGUÇ ÜNLÜYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bulut bilişim, günümüzde bilişim dünyasında paradigma kayması olarak görülüyor. Bulut bilgi işlem hizmetleri kapasite kullanılmadığı zaman bozulabilir ürünlerde olduğu gibi gelir kaybına sebep olurlar. Bu açıdan bakıldığında bulut hizmet sağlayıcısının toplam gelirini artırmak için gelir yönetimi teknikleri uygulanabilir. Bu tezde, yatlama ve kapasite tahsisi için çeşitli yöntemler geliştiriyoruz. Üç farklı tip durumu ele almaktayız; Abonelik, talep üzerine ve spot olarak gelen durumlar. Üç farklı tahsis ve yatlandırma politikası öneriyor ve bunların farklı kombinasyonlarına dayanarak 8 model oneriyoruz. Öncelikle, isteğe bağlı örnekler için başlangıçta yat teşviki içeren bulut tarafından reddedilen bir kuyruklama mekanizması oluşturduk. İkinci olarak, spot örnekler için açık arttırmaya dayalı bir model önerdik ve sabit ya da kalan kapasiteye bağlı iki tür eşik politikası sunduk. Son olarak, spot orneklerin seçimi için kriter olarak, o müşterinin beklenen gelirine veya tekli ne dayandığı iki durumu ele aldık. Bu modelleri çeşitli veri setleri üzerinde benzetim yolu ile toplam gelire göre karşılaştırdık. Elde ettiğimiz sonuçlar, incelenen veri kümeleri üzerinde one sürdüğümüz politikalara dayalı gelir hassasiyetini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The cloud computing is regarded as a paradigm shift in nowadays IT world. As services of cloud computing behave like perishable products, revenue management techniques can be applied to increase cloud service provider's total revenue. In this thesis, we develop various methods for pricing and capacity allocation. We consider three types of instances; subscription, on-demand and spot instances. We introduce three allocation and pricing policies and propose 8 models based on their combinations. First, we establish a queuing mechanism for on-demand instances which are rejected initially by the cloud with a price incentive. Second, we consider an auction based model for spot instances and introduce two types of threshold policies where it is constant or dependent on the remaining capacity. Finally, the criterion for spot instances selection is based on expected revenue or bid of that customer. We simulate these models on several datasets and evaluate the models with di erent capacities. The results we obtain indicate the sensitivity of revenue based on the policies we propose over the studied datasets.