Agrometeorolojik yöntemle arpa veriminin tahmini
Barley yield forecasting using agrometeorologic method
  1. Tez No: 47867
  2. Yazar: ŞULE UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. ALİ TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AGROMETEOROLOJİK YÖNTEMLE ARPA VERİMÎNÎN TAHMİNİ Şule UYSAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. M.Ali TOKGÖZ 1996, Sayfa: 86 Jüri: Doç. Dr. M.Ali TOKGÖZ Prof.Dr. Mehmet APAN Prof.Dr. Turhan AKÜZÜM Bu çalışmada, Türkiye'de arpa üretiminde yetiştiricilik açısından önemli yeri olan 39 ilde yeralan 197 ilçede, arpa verimine etkili iklim elemanları belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada, bilgisayar yardımıyla kademeli çoklu regresyon yöntemi kullanılarak, 109 farklı iklim elemanının arpa verimine etkileri incelenmiştir. Verim, yani bağımlı değişken, çalışmanın yürütüldüğü yıllara ilişkin ilçelerde Devlet İstatistik Enstitüsü arşivinden derlenmiştir. Sonuçta; Arpa verimine en etkili iklim elemanları Türkiye genelinde sırasıyla; Kasım ayı birinci 10 günlük yağış miktarı, Aralık ayı üçüncü 10 günlük yağış miktarı, Mayıs ayı ortalama sıcaklığı, Mayıs ayı en düşük sıcaklığı, Ekim ayı birinci ve ikinci 10 günlük yağış miktarları olduğu saptanmıştır. Belirlenen iklim elemanları yardımıyla, ilçeler için ileriye dönük arpa verim tahmininde kullanılabilecek tahmin eşitlikleri elde edilmiştir. Ayrıca Türkiye geneli ve bölgeler için bulunan tahmini ve gerçek üretim değerleri karşılaştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Arpa verimi, arpa üretimi, iklim faktörleri, kademeli çoklu regresyon yöntemi, agrometeorolojik verim tahmini
Özet (Çeviri)
XX ABSTRACT Master's Thesis BARLEY YIELD FORECASTING USING AGROMETEOROLOGIC METHOD Şule UYSAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Assoc. Prof.Dr. M.Ali TOKGÖZ 1996, Page: 86 Jury: Assoc.Prof.Dr. M.Ali TOKGÖZ Prof.Dr. Mehmet APAN Prof.Dr. Turhan AKÜZÜM The main purpose of this study was to obtain the effect of climatic factors to barley yield in Turkey. In the research by the help of the computers, multiple stepwise regression method was used and the effect of 109 various climatic factors to barley yield were investigated. As a result, the most effective climatic factors to barley yield in Turkey were found as; first 10 days rainfall of November, third 10 days rainfall of December, the mean temperature of May, the minimum temperature of May, first and second 10 days rainfall of October respectively. By the help of these climatic factors estimation equations were obtained to estimate barley yield for the research area of Turkey. In addition, the estimated and real barley production values are compared. KEY WORDS; Barley yield, barley production, climatic factors, stepwise multiple regression method, agrometeorologic yield estimation.