Nevşehir il merkezinde yer alan okullardaki radon gazı derişiminin aktif yöntem ile ölçülmesi ve yıllık etkin radyasyon dozunun değerlendirilmesi
Measurement of the concentration of radon gas in schools located in Nevsehir city center using active method and evaluation of the annual effective radiatoin dose
  1. Tez No: 478704
  2. Yazar: SERDAR AKYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Nevşehir İl merkezinde bulunan anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, kolej, Fen Edebiyat Fakültesi binası ve öğretmen evinde ölçülen radon gazı derişimi ölçüm sonuçları sunuldu. Kısa dönem kapalı ortam radon ölçümleri, sürekli aktif radon dedektörü (AlphaGUARD PQ2000 PRO) kullanılarak her bir okul binasının giriş katında yer alan sınıflarda yaz ve kış aylarında olmak üzere iki kere yapıldı. Yirmi dört okul binası için elde edilen veri dağılımı, log-normal eğriye uygun bir şekilde fit edildi. Ölçülen radon gazı derişimlerinin aritmetik ve geometrik ortalama değerleri, yaz ayları için 75 Bq/m3 ve 58 Bq/m3 ve kış ayları için 67 Bq/m3 ve 54 Bq/m3 olarak bulundu. Bu değerler, tavsiye edilen 200 Bq/m3 sınır değerinden önemli ölçüde küçüktür. Öğrenci ve öğretmelerin yaz ve kış aylarında sınıflarda radon gazından dolayı maruz kaldıkları yıllık etkin radyasyon doz hızlarının ortalama değerleri, ölçülen radon gazı derişimleri esas alınarak, sırasıyla 0.27 mSv ve 0.40 mSv ve 0.24 mSv ve 0.36 mSv olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the results of radon gas concentrations measured in kindergartens, primary schools, secondary schools, high schools, colleges and faculty buildings and teachers house located in Nevşehir city center were presented. The short-term indoor radon measurements covered two consecutive 6-month periods in the ground floor classrooms inside each school building were performed using a continuous active radon detector (AlphaGUARD PQ2000 PRO). Data distribution obtained for twenty-four schools is well fitted by a log-normal curve. The arithmetic and geometric average values of radon gas concentrations measured in summer and winter were found as 75 Bq/m3 and 58 Bq/m3 and 67 Bq/m3 and 54 Bq/m3, respectively. These values are significantly lower than the recommended limit value of 200 Bq/m3. Based on the measured radon gas concentrations annual effective dose rates from radon exposures to students and teachers in summer and winter were estimated as 0.27 mSv and 0.40 mSv and 0.24 mSv and 0.36 mSv, respectively.