Farklı bilişsel tempoya sahip çocukların erken okuryazarlık becerilerinin incelenmesi
Examination of early literacy skills of children with different cognitive tempo
- Tez No: 686710
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, okul öncesi eğitime devam eden farklı bilişsel tempoya sahip 48-72 ay grubu çocukların erken okuryazarlık becerilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenini“erken okuryazarlık becerileri”bağımsız değişkenini ise“bilişsel tempo”oluşturmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu Nevşehir il merkezinde yer alan iki farklı özel anaokuluna devam eden 48-72 aylık 158 çocuk oluşturmaktadır. Bu çocukların 81'i reflektif ve impulsif bilişsel tempoya, 77'si ise diğer bilişsel tempolara sahiptir. Araştırmada genel tarama modellerinden karşılaştırmalı yöntem kulanılmıştır. Çalışma grubuna alınan çocukların bilişsel tempolarını tespit etmek amacıyla Wright (1971) tarafından geliştirilen“Kansas Okul Öncesi Dönemdeki Çocuklar İçin Düşünsellik-İçtepisellik Ölçeği A Formu”(Kansas Reflection–Impulsivity Scale for Preschoolers Form A - KRISP), erken okuryazarlık becerilerini ölçmek amacıyla ise Karaman (2013) tarafından geliştirilen“Erken Okuryazarlık Becerileri Değerlendirme Aracı”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan veriler, SPSS 22.0 paket programıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the early literacy skills of 48-72 month-old children with different cognitive tempos attending pre-school education. The dependent variable of the study was“early literacy skills”and the independent variable was“cognitive tempo”. The study group of the research consists of 158 children aged 48-72 months who attend two different private kindergartens in Nevşehir city center. Of these children, 81 have reflective and impulsive cognitive tempos, and 77 have other cognitive tempos. In the research, the comparative method, one of the general screening models, was used. The“Kansas Reflection-Impulsivity Scale for Preschoolers Form A”(KRISP) was developed by Wright (1971) to determine the cognitive styles of the children included in the study group, and the Kansas Reflection-Impulsivity Scale for Preschoolers Form A (KRISP) was developed by Karaman (2013)“Early Literacy Skills Assessment Tool”was used. The data collected within the scope of the research were analyzed with the SPSS 22.0 package program. As a result of the normality test, it was seen that the data of the study were not normally distributed.