Rasyon rasyon yağ asidi ve iz mineral kaynaklarının etlik piliçlerde büyüme performansı, kemik gelişimi ve bacak sağlığı üzerine etkileri
Effect of di̇etary fatty aci̇ds and trace mi̇neral sources on performance, bone development and leg health of broi̇lers
  1. Tez No: 478709
  2. Yazar: YUSUF UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN RÜŞTÜ KUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Mevcut çalışmada rasyon yağ asidi ve iz minerallerin etlik piliçlerin performans değerleri, kemik gelişimi ve bacak sağlığına etkileri araştırılmıştır. Rasyon iz mineral denemesinde; altı haftalık deneme süresince toplam yem tüketimi, piliçlerin canlı ağırlık kazançları, yemden yararlanma oranı incelendiğinde muamelelerin etkisinin önemli olmadığı saptanmış (P>0.05).Deneme sonunda hayvanların kesime sevkinden önce klinik gözlemde incelenen parametreler (FBN, TD, Yürüme Skoru,Valgus-Varus ve Göğüste Yara Şekillenmesi) açısından muamelelerin etkisi önemli bulunmamıştır (P>0.05), Kemik mineral analizlerinde bakır, manganez, demir, çinko, kalsiyum ve fosfor düzeylerinin etkilenmediği görülmüştür (P>0.05). Rasyon yağ asidi denemesinde; altı haftalık deneme süresince toplam yem tüketimi, piliçlerin canlı ağırlık kazançları, yemden yararlanma oranı incelendiğinde muamelelerin etkisinin önemli olmadığı saptanmış (P>0.05). Deneme sonunda hayvanların kesime sevkinden önce klinik gözlemde incelenen parametreler (FBN, TD, yürüme Skoru, Valgus-Varus ve Göğüste Yara Şekillenmesi) açısından muamelelerin etkisi önemli bulunmamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
The present study conducted to evaulate effects of dietary fatty acids and trace mineral sources in broiler diets on performance, bone development and leg health status. Diet trace mineral trail, total feed comsumption, body weight gain, feed efficiency were not significant differences between groups in six weeks trail period (P>0.05). End of trail before slaughtering animals, some parameters (FHN, TD, Gait Scoring, Breast Burn) clinically observed, results were no significant differences (P>0.05). Tibia ; Mn, Zn, Fe, Cu, Ca and P contents did not affected by treatments (P> 0.05). Diet fatty acid trail, total feed comsumption, body weight gain, feed efficiency were not significant differences between groups in six weeks trail period (P>0.05). End of trail before slaughtering animals, some parameters (FHN, TD, Gait Scoring, Breast Burn) clinically observed, results were no significant differences (P>0.05).