Tehlikeli işlerde çalışanlarda psikososyal risk etmenlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of psychosocial risk factors in hazardous workers
- Tez No: 478743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çok büyük bir kısmının önlenebilir olduğu bilimsel açıdan kanıtlanmış olsa da tarih boyu iş kazaları olagelmiştir. İstanbul Tuzla Tersaneler Bölgesinde bir dönem sıkça meydana gelen ve 2007 yılından itibaren ulusal medya tarafından da gündeme getirilmeye başlanan ölümlü iş kazaları sonrasında özellikle basında ciddi bir farkındalık oluşmaya, bir bilinç gelişmeye başlamıştır. İş kazası tüm taraflar için çalışma yaşamının en büyük sorunlarından biridir. İş kazasında kazaya uğrayan kişi canını kaybedebilir, uzvunu yitirebilir, sakat kalabilir, meslek hastalıkları için de benzer durumlar geçerlidir. Kaza olup bittikten sonra yerine konamayacak kayıplar gerçekleşmesi muhtemeldir. Tazminat, kaybolan yaşamın, uzvun, çalışanın bakmakla yükümlü olduğu kişilerin zorlaşan yaşamının ne kadarı için çözüm olabilir ki? İşverenin kayıplarını, iş kazası mağdurunun kayıplarıyla kıyaslamak insancıl bir yaklaşım olmaktan uzaktır. İş kazalarının önüne geçmek için gösterilmesi gereken çaba insan merkezli olmak zorundadır. Kaza istatistikleri göstermektedir ki, pek çok kaza geliyorum demekte, ciddi bir çalışma sonucunda kazalar önlenebilmekte ya da etkisi azaltılabilmektedir. Kaza olduktan sonra çözüm önerilerinin geliştirilmesi, tedbirler alınması, iş işten geçtiği için çok da anlam ifade etmemektedir. Bu nedenle, olası kaza sebeplerinin doğru analiz edilerek, ortadan kaldırılması yolunda çalışmalar yapılması, planlı, kontrollü bir çalışma şekli belirlenmesi çok daha doğru bir yöntem olacaktır. Bu çalışmada çalışanların kendilerinin ve başkalarının yaşamlarını hiçe sayan, alınan önlemlere karşı vurdumduymaz tavırlar içerisinde olmalarına neden olabilecek, hatta kazalara davetiye çıkaracak olumsuz ruh hallerinin tespit edilip edilemeyeceğini belirlemek için analizler ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although a very large part is scientifically proven to be preventable, it has been a history of industrial injuries. A period often occurring in the Tuzla shipyards region of Istanbul and after the mortal work injuries that have been introduced by national media since 2007, especially in the press to develop a serious awareness, a consciousness to evolve is started. Work injuries are one of the biggest problems of working life for all parties. In the case of a job injury, the person who was injured could lose his life, loss of limb, disability, and similar conditions apply to occupational illnesses. After the injury, it is likely that losses cannot be fulfilled. Can compensation, death and forced life be corrected? The loss of the employer is far from a humane approach compared to the losses of the victim of the occupational injury. To prevent business injuries, the effort must be shown to be human-centered. Injury statistics indicate that many injuries come in, the result of a serious study can be prevented or decreased by injuries. After the injury, the development of solution proposals, taking precautions, does not make much sense for the passing of work. For this reason, the correct analysis of possible causes of injuries, to be done in the way of elimination, a planned, controlled working shape will be a much more accurate method of determination. In this study, it is possible to determine whether negative moods can be detected or even injuries, which will cause the employees to disregard the lives of their own and others, and to prevent them from being struck by the measures taken, analysis is revealed.