İş sağlığı ve güvenliği kapsamında yer alan cezai müeyyideler, bunların inşaat sektörü çalışanlarınca algılanma biçimi ve mevcut uygulamalar hakkında bir araştırma
A research on the detention of the punishment in the work and health and safety, their perception in the workers of the construction sector and available applications
  1. Tez No: 478753
  2. Yazar: YALÇIN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT GÜNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Ülkemizde, artık İş Sağlığı ve Güvenliği kavramı, her alanda vazgeçilmez olmuştur. Başta kurumsal firmalar olmak üzere her işveren bu kapsamda kendi payına düşen yükümlülükleri yerine getirebilmek adına kendi bünyelerinde Yönetim Sistemlerini kurmaya çalışmaktadır. Bunun yanında, İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili yönetim sistemlerinin kurulması, yasal yükümlülüklerin yerine getirilebilmesi açısından, ilgili mevzuatta işverenlere bazı sorumluluklar getirilmiş, uymayanlar hakkında adli ve idari yaptırımlar öngörülmüştür. Bütün bunlardan yola çıkarak, ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği konusunda en çok meslek profesyonellerinin çalıştığı, buna rağmen en çok ölümlü iş kazalarının yaşandığı inşaat sektöründeki mevcut uygulamaları incelemek istedik. Yaptığımız incelemede ise, gerek bilgi yetersizliği, gerek firmaların geçmişte yaşadıkları tecrübeler vb sebeplerle, bu konuda çok farklı uygulamalarla karşı karşıya kaldık. Her farklı işyerinde farklı yaptırımların söz konusu olduğu, aynı konudaki cezai müeyyideler arasında ciddi farklılıklar bulunduğu gözlemlenmiştir. Öte yandan, işin yargısal boyutuna bakıldığında ise, iş güvenliği uzmanlarının genel kanısı, bir iş kazasının yaşanması halinde kendilerinin günah keçisi ilan edildikleridir. Nitekim, uygulamada bunu destekleyen bazı yargı kararlarına rastlanabilmektedir. Bütün bunların detaylarını; mevzuattaki ve uygulamadaki aksayan yönlerin neler olduğunu; bunların önlenebilmesi için ne gibi düzenlemelere gidilmesi gerektiği konusundaki düşüncelerimizi aşağıdaki bölümlerde bulabileceksiniz.
Özet (Çeviri)
In our country, the concept of Occupational Health and Safety has become indispensable in every field. Every employer, especially corporate companies, is trying to establish Management Systems in their own bodies in order to fulfill their obligations within this scope. In addition, in order to establish the management systems related to Occupational Health and Safety and fulfill legal obligations, some responsibilities have been given to the employers in the related legislation, judicial and administrative sanctions have been envisaged for those who do not comply. On the basis of all these, we wanted to examine the current practices in the construction sector where most professional professionals work in occupational health and safety in our country, but the most mortal occupational accidents are experienced. In our review, we are faced with very different applications in this regard, both due to lack of information, and past experiences experienced by firms, and so on. It has been observed that there are serious differences between the sanctions in the same subject and different sanctions in different workplaces. On the other hand, when examined the judicial dimension of work, the general opinion of job security experts is that they are declared their own as a scapegoat if a job accident happens. As a matter of fact, in practice, some judicial decisions can be found supporting this view. Details of all these; what are the hurdles in the legislation and practice; what arrangements should be made to prevent them; in the following sections you will find our thoughts on.