Farelerde kafein ile lokomotor aktivite duyarlılaşmasına oreksin-A'nın etkisi
The i̇nfluence of orexin-A on caffein induced locomotor activity sensitization
- Tez No: 478752
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TAYFUN UZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Psikiyatri, Biology, Pharmacy and Pharmacology, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, hipotalamustan salıverilen yeni bir nöropeptid olan oreksin A'nın kafein ile indüklenen lokomotor duyarlılaşma üzerine etkisi araştırılmıştır. Lokomotor duyarlı-laşma psikofarmakoloji çalışmalarında deney hayvanlarında ilaç ve çeşitli kimyasalların stimülan veya sedatif etkilerini değerlendirmek için sıklıkla kullanılan bir davranış testi olan açık alanda lokomotor aktivite (LMA) ölçümleri ile değerlendirildi. Denek olarak erkek ve yetişkin Balb-c fareler (30-40 g) kullanıldı. Fareler rastgele yöntemle her bir grupta 7-8 denek olacak şekilde farklı gruplara ayrıldı. Lokomotor duyarlılaşmayı göz-lemlemek için farelere yirmi bir gün boyunca birer gün aralıklarla kafein (10 mg/kg) int-raperitonal (ip) yoldan uygulandı. Kontrol grubuna ise salin enjeksiyonu gerçekleştirildi. Enjeksiyonun ardından deneklerin lokomotor aktiviteleri kaydedildi. İstatiksel olarak an-lamlı lokomotor duyarlılaşma görüldükten sonra oreksinin etkileri incelendi. Bunun için 10 µg/kg oreksin (ip) enjekte edildi. Oreksin enjeksiyonunun hemen ardından deneklerin lokomotor aktiviteleri 30 dakika boyunca kaydedildi. Kafein (10 mg/kg) dozunda fare-lerde kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde lokomotor duyarlılaşma oluşturdu. Kafein ile indüklenen lokomotor duyarlılaşma oreksin (10 µg/kg) verilmesiyle önemli ölçüde düştü, ancak kontrol grubu ve tek başına öreksin verilen gruba göre hala yüksekti. Sonuç olarak, bulgularımız beyinde önemli bir nöropeptid olarak kabul edilen oreksinin kafeinin psi-kostimülan etkilerini test edilen dozda bir miktar azalttığına ve kafeine duyarlılaşma ile oreksinerjik sistem arasında bir etkileşme olabileceğine işaret etmektedir
Özet (Çeviri)
The impact of Orexin A, a new neuropeptide which is released from hypothalamus, on locomotor sensitization induced with caffeine has been investigated in this study. It has been examined with locomotor activity (LMA) measurements in open area in order to assess the stimulan and sedative effects of drug and various chemicals in experimential animals in the studies of locomotor sensitization psychopharmology often used as a be-havioural test. male and adult Balb-c mice (30-40 g) has been used as experimental animal. Mice has been categorized into different groups with up to 7-8 mice along with random methodology. (10 mg/kg) caffefine has been applied to the mice through the intraperito-nial (ip) every other day during 21 days of period in order to observe the locomotor sen-sitization. Saline injection has been applied to the control group. The locomotor activities of experimental animals after the injection have been recorded. the impacts of orexin has been examined after observing statistical meaningful locomotor sensitization. 10 µg/kg orexin (ip) has been injected in order to achieve this goal. soon after the injection of orexin, the locomotor activities of experimental animals have been recorded for 30 minutes. The locomotor sensitization has occured in the mice applied caffeine (10mg/kg) in a conside-rable level in comparison with the control group. the locomotor sensitization induced with caffeine has been dramatically dropped with the delivery of in orexin (10 µg/kg); however, it was still high compared to the control groups. As a conclusion, our findings indicate that orexin, accepted as significant neuropeptide in brain, descreases the caffeine psyc-hostimulan impacts a little tested with10 µg/kg and the study demonstrates that there is an interaction between caffeine sensitization and orexinenergical system.