Palyatif bakım kliniğinde yatan hastaların hemşirelik bakım memnuniyet düzeyleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of nursing care satisfaction levels and effective factors in patients with patient care
- Tez No: 478754
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBAHAT ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde palyatif bakıma verilen önem tüm dünyada gittikçe artmaktadır. Türkiye' de de palyatif bakım hızla gelişmekte ve hizmete sunulmakla birlikte, sınırlı sayıda sağlık kurumunda palyatif bakım merkezleri bulunmaktadır. Hasta memnuniyeti, genel anlamda, verilen hizmetin hastanın beklentilerini karşılaması veya hastanın verilen hizmeti algılamalarına dayanmaktadır. Bu çalışmanın amacı Ankara merkezdeki sağlık kurumlarında bulunan palyatif bakım merkezinde yatan hastaların, hemşirelik bakım hizmetinden memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi ve bu memnuniyet düzeyini etkileyen faktörlerin ortaya konmasıdır. Bu amaçla ülkemizde ve dünyadaki, palyatif bakım durumu ve hasta memnuniyeti kavramlarına ilişkin literatür taraması yapılarak hemşirelere ve yatan hastalara uygulanmak üzere iki çeşit bilgi formu hazırlanmıştır. Ayrıca palyatif bakım kliniklerinde yatan hastalara NEWCASTLE Hemşirelik Bakımından Memnuniyet Ölçeği uygulanarak memnuniyet düzeyleri belirlenmiştir. Bu çalışma, 3 Ekim 2016 – 16 Ocak 2017 tarihleri arasında Palyatif Bakım Kliniklerinde çalışan 27 hemşire ve yatarak tedavi gören 154 hasta ile yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre hastaların demografik özellikleri, gelir durumları, birlikte yaşadıkları kişiler, refakatçi durumları ile hemşirelik bakımı memnuniyet düzeyleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunamamıştır (p >.05).
Özet (Çeviri)
Today, the importance attached to palliative care is increasing all over the world. In Turkey, palliative care is rapidly developing and providing palliative care centers in a limited number of health institutions. Patient satisfaction is, in general, based on whether the service provided meets the patient's expectations or perceives the service provided by the patient. The purpose of this study is to determine the satisfaction levels of the patients in the palliative care center in the health centers in Ankara center and the factors affecting this level of satisfaction. For this purpose, two types of information forms have been prepared to apply the nurses and inpatients by searching the literature about the concepts of palliative care and patient satisfaction in our country and in the world.Also satisfaction levels were determined by applying the NEWCASTLE Satisfaction Scale for Nursing Care in palliative care clinics. This study was conducted with 27 nurses working in Palliative Care Clinics between October 3, 2016 and January 16, 2017 and 154 patients inpatient treatment. According to the findings obtained from the study, the difference between the demographic characteristics, income status, persons living together, attendant status and satisfaction level of nursing care were not statistically significant (p> .05).