Şizofreni ve bipolar bozukluğu olan hastalarda içgörü, ,içselleştirilmiş damgalanmanın ilaç uyumu üzerine etkisi
Effect of insight-oriented internalized stigmatization on drug compliance in patients with schizophrenia and bipolar disorder
  1. Tez No: 478771
  2. Yazar: GİZEM GÖKALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Bu çalışma, psikiyatri polikliniğine gelen, ayaktan takip edilen bir grup şizofreni ve bipolar bozukluğu olan hastanın içgörü, içselleştirilmiş damgalanma düzeylerinin ilaç uyumu üzerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve yöntem: Araştırma Türkye'de bir hastanede Mayıs 2015-Mart 2016 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışma psikiyatri polikliniğine başvuran ,18-65 yaşları arasında, DSM-V' e göre şizofreni ve bipolar bozukluk tanısı almış ve ayaktan takip edilen 100 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri araştırmacıların geliştirdiği Sosyodemografik Veri Formu, Beck Bilişsel İçgörü Ölçeği Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği ,Morisky Uyum Ölçeği, İlaç Tutum Envanteri ,Klinik Global Değerlendirme Ölçeği ile toplandı. Bulgular:Çalışma gruplarında hastaneye yatış nedeni, ilacı kendilerinin kullanma durumu, ilaç alma konusunda desteklenmeleri ve hatırlatmaya ihtiyaç duymaları durumlarının dağılımları farklılık göstermemektedir. BBİÖ kendinden eminlik alt ölçek skorları şizofreni ve bipolar bozukluk hastalarında benzerdir. RHİDÖ toplam ölçek skoru şizofren grubunda bipolar bozukluk olanlarda elde edilen skorlardan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur.ITE skorlarının şizofren grubunda anlamlı düzeyde düşük olduğu belirlenmiştir. KGİÖ hastalık şiddeti, düzelme ve yan etki sorularına ait yanıt kategorilerinde grupların dağılımı benzerdir. Sonuç: Çalışmaya katılan şizofreni hastalarının içselleştirilmiş damgalanma düzeyleri bipolar bozukluğu olan hastalara göre yüksek bulunmuştur. Ayrıca ilaç uyum düzeyleri bipolar bozukluğu olan hastalara göre daha düşük saptanmıştır. Bu nedenle ruh sağlığı ve psikiyatri hemşirelerinin bu iki kavramı algılayıp, benimseyerek ilaç uyumu üzerine etkilerini incelemeleri ve toplum ruh sağlığı alanında yeni programlar oluşturup uygulamaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to determine the effect of insight-oriented internalized stigmatization level on drug compliance in a group of patients with schizophrenia and bipolar disorder that were followed up at the psychiatric outpatient clinic. Materials and methods: The study was conducted at a hospital in Turkey between May 2015-March 2016. The study was conducted with 100 patients who were admitted to the psychiatric outpatient clinic between the ages of 18 and 65 who had been diagnosed with schizophrenia and bipolar disorder according to DSM-IV and followed up. The Sociodemographic Data Form has been developed by the researchers of the study by using the Beck Cognitive Insight Scale Internalized Stigmatization Scale in Mental Illness, Morisky Compliance Scale, Drug Attitude Inventory and Clinical Global Assessment Scale. Findings: In study groups, the reasons for hospitalization, medication usage, support for taking medication, and the need to remind were found not to be different. BBIO Self-efficacy subscale scores are similar in patients with schizophrenia and bipolar disorder. The total scale score of RHIDS was found to be significantly higher than the scores obtained with bipolar disorder in the schizophrenic group.ITE scores were found to be significantly lower in the schizophrenic group. The distribution of the groups is similar in the response categories for the severity of KGİÖ disease, recovery and adverse effects. Conclusion: Internalized stigmatization levels of schizophrenia patients participating in the study were found to be higher than patients with bipolar disorder. In addition, drug compliance levels were lower than patients with bipolar disorder. Therefore, it can be suggested that psychiatric nurses to perceive and adapt these two concepts to examine their effects on drug compliance and to create and implement new programs in the community mental health field.