Sergil (Plumbago europaea) bitkisinden elde edilen renkler ve bu renklerin yün halı iplikleri üzerindeki ışık ve sürtünme haslıkları
  1. Tez No: 47878
  2. Yazar: SEMA ETİKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞERGİL (PLUMBAGO EUROPAEA) BİTKİSİNDEN ELDE EDİLEN RENKLER VE BU RENKLERİN YÜN HALI İPLİKLERİ ÜZERİNDEKİ IŞIK VE SÜRTÜNME HASLIKLARI Sema ETIKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Mustafa ARLI 1996, Sayfa: 42 Jüri: Prof.Dr.Mustafa ARLI Prof.Dr.Meltem BAYRAKTAR Prof.Bilge SAİN Şergil (Plumbago europaea), doğal boyalar içinde, boya bitkisi olarak önemli bir yere sahiptir. Boyacılıkta genellikle şergil (Plumbago europaea) in tamamı (kök, gövde, yaprak, çiçek) kullanılır. Bu çalışmada şergilden elde edilen renkler ve bu renklerin yün halı iplikleri üzerindeki ışık ve sürtünme haslıkları araştırılmıştır. Şergil ile herhangi bir renk tespit etmek için boyamada kullanılacak en ideal boyama yöntemi, haslık değeri, en ideal mordan, uygun mordan oram, bitki oranı ve boyama yöntemi belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırmada yün halı ipliklerinin boyanmasında yüne göre % 100 oranında şergil bitkisi ve % 3 oranında asit miktarı sabit tutulmuştur. Buna göre A yönteminde yün hah iplikleri önce asitle işlem görmüş, sonra mordanlanmış ve ardından boyanmış, B yönteminde yün halı iplikleri önce mordanlanmış, asit boyama işlemi sırasında floteye birlikte ilave edilmiş, C yönteminde asit ve mordan boyama işlemi sırasında floteye birlikte ilave edilmiştir.Araştırmada toplam 90 adet boyama yapılmıştır. Boyamalardan elde edilen renkler kuru kayısı renginden yeşil kahveye hatta kızıl kahverengiye kadar değişiklik göstermektedir. Bu renklerin ışık haslıkları 1 ile 6, sürtünme haslıkları ise 1 ile 4-5 arasında değişmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Şergil (Plumbago europaea), Işık Haslığı, Sürtünme Haslığı
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Master Thesis THE COLOURS OBTAINED FROM LEADWORT (PLUMBAGO EUROPAEA) PLANT IN NATURAL DYEING AND THEIR COLOUR FASTNESSES TO LIGHT AND ABRASION ON WOOL CARPET YARNS Sema ETIKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department Of Home Economics Supervisor: Prof.Dr.Mustafa ARLI 1996, Page: 42 Jury: Prof.Dr.Mustafa ARLI Prof.Dr.Meltem BAYRAKTAR Prof.Dr.Bilge SAİN Leadwort plant (Plumbago europaea) has a significant place in natural dyes. During dyeing process generally whole leadwort (root, stem, leaves, flowers) plant is used. This research was conducted to obtain different colours from this plant and to study the process of fastnesses to light and to abrasion on wool carpet yarns of these colours. By using some techniques on the leadwort plant the most ideal dyeing method, the fastness value, the mordant, the most appropriate mordant ratio and the plant ratio were determined. In this research, amount of leadwort plant at the ratio 100 % and acid at the ratio 3 % according to wool were fixed. By using method A, wool carpet yarns were treated firstly with acid and then were treated together with mordant, at the end were dyed. By using method B, wool carpet yarns were treated with mordant firstly, acid was added to flotte during dyeing, in the method C acid and mordand were added together to flotte during dyeing. In this research, totaly 90 dyeing process were performed. The colours of the leadwort plant were labeled and type of these colours varied from dark yellow to dark green even to brown. On the other hand, the colour fastnesses to light and to abrasion on wool carpet yarns of this plant were studied. The colour fastness to light of this plant were found as 1 to 6, to abrasion 1 to 4-5. KEY WORDS: Leadwort (Plumbago europaea), colour fastness to light, colour fastness to abrasion.