Sergi alanlarının düzenlenmesinde görsel algılama ve aydınlatma faktörlerinin etkileri
  1. Tez No: 30876
  2. Yazar: AYLİN ÖZLEM PERÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA UTKUTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Tarih sürecinin en erken zamanlarına dayanan, kişinin kendini geliştirme isteği, değişimleri öğrenmek ve inceleme tutkusuyla ortaya çıkmıştır. Tipolojisinin gelişimiyle de inceliyeceğimiz sergi mekânları, günümüzde gerek sergileme biçimleri, gerek algılama teknikleri ile yüzyılımızda önemli değişimler yaşamıştır. Bu değişimler yalnızca sergilemeyi değil, etkilenmeyi de amaçlamaktadır. Bu etkilenim ne derece dikkat çekici ve akılda kalıcı ise, ürünün sergüenmesindeki seçimler açısından o derece başarılı olabilmektedir. Tasarımcı, sergileme mekânlanndaki sergileme seçimlerini yaparken, mekânın biçimlenmesini etkileyen faktörleri doğru olarak değerlendirmelidir. Bu faktörler arasında, algılama tekniklerine olan desteği ile aydınlatma konusunun önemi ortaya çıkmaktadır. Sergi alanları içerisindeki aydınlatmada amaç, genellikle görülmesi, gösterilmesi istenen cisimleri, yerleri, bütün özellikleri ve ayrıntıları ile estetik yönden göstermeye çalışmak ve istenilen etkiyi uyandırarak izleyicinin etkilenmesini yüksek oranda sağlamaktır. Fakat günümüzde sergi mekânlanndaki aydınlatma biçimleri, amaçlarına göre değişkenlik gösterebilmekte, buna göre farklı tasarım kriterlerine sahip olabilmektedir. Sergi mekânı aydınlatılmasmdaki tasarım kriterleri, sergi ürünlerinin aydınlatılmasında farklılık gösterseler de genel aydınlatma kriterleri altında birleşirler. Aydınlık kalitesi ve algılama kriterleri gibi bu genel aydınlatma prensipleri, tasarımcının sergi mekânı aydmlatmasındaki en önemli verilerdir. Genel aydınlatma kriterleri dışında, sergi ürünlerinin aydınlatılması kriterleri, bahsedildiği gibi, fizyolojik, dekoratif ve çarpıcı aydınlatma şekillerine göre farklılık gösterirler. Tüm bu farklılıklardan da görüleceği üzere sergi mekânı aydınlatılmasında, belirgin çözümleri savunmak hatalı olur. Bu çözümlerin tasarımcının seçim ve amaçlarını ortaya koyduğu taktirde, elde edilebilecek türde kriterler olduğu araştırma sonucunda ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY From early beginning of history, exhibition concept is occured, by the willing of, man's observing and developing himself. Exhibition places, which we examine with the development of its types has changed with its exhibition styles and perception techniques, in our century. In these changes the aim is not only exhibiting but also affecting visitors. As long as this affectiveness is strong and memorial, designer will be succesfull in his selection of techniques. When the designer, makes his selections in the exhibition place, has to give right value to the affective factors. In these factors, with the support of perception, the importance of lighting occurs. The aim in the illumination of exhibits usually, is to influence visitors mostly by showing the places or objects with all details, in an esthetical way. But nowadays lighting styles is changable, according to the aim of designers illumination choices and can have different design criterias. The criterias of illumination in exhibits, show differences in object lighting but have the same general illumination rules. These general lighting principles such as lighting quality and perception criterias are the most important subjects of the designer in lighting choices. But, object lighting, shows differences according to do physicall, decorative and attractive illumination techniques. That's why it's not a good solution to offer, one style of illumination in exhibits. So we can coclude that all lighting solutions in exhibition places are depends on designers aim and illumination choices. 11