Üniversite öğrencilerinin tecavüz mitlerini kabulleri ve namusa ilişkin tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The acceptance of rape myths' relation to traditional honor perception by the university students
- Tez No: 478806
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMET KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kadına yönelik şiddet toplumun her kesimini yakından ilgilendiren en önemli sosyal sorunlardan birisidir. Kadına yönelik şiddetin en ağır şekillerinden biri ise tecavüzdür. Tecavüz, mağdurun hayatını ciddi anlamda etkileyen, sonrasında ağır psikolojik ve sosyal sorunlar yaşamasına neden olan bir şiddet biçimidir. Buna sebep olan sadece eylemin kendisinin zor ve ağır bir travma olması değil aynı zamanda insanların bu olaya dair bakış hatalı bakış açılarıdır. Bu noktada karşımıza çıkan tecavüz mitleri kavramı,“tecavüz, tecavüz kurbanları ve tecavüz failleri hakkındaki önyargılı, kalıplaşmış ve yanlış inançlar”olarak tanımlanmaktadır. Bahsi geçen bu mitler, erkeğin bu şiddet eylemindeki rolünü azımsamakta hatta yok saymakta ve kadına ise suçlayıcı bir şekilde yaklaşılmaktadır (Burt, 1980; Payne, Lonsway ve Fitzgerald, 1999). Özellikle ülkemiz gibi ataerkil ve geleneksel toplum yapısının daha baskın olduğu ülkelerde yaşanan bu tarz cinsel saldırılar aynı zamanda“namus”sorunu olarak da karşımıza çıkabilmektedir Bu çalışmada yapıldığı gibi namusa ilişkin tutumlarla tecavüz mitlerinin kabulü arasındaki ilişkiyi inceleyen bir araştırma ise bulunmamaktadır. Bu araştırmanın amacı tecavüz mitlerinin, namusa ilişkin tutumlarla nasıl bir ilişki içinde olduğunun belirlenmesidir. Bunun için 338 katılımcıyla yapılan bu çalışmada Illinois Tecavüz Mitlerini Kabul Ölçeği (Payne, Lonsway ve Fitzgerald, 1999), Namusa İlişkin Tutumlar Ölçeği (Işık ve Sakallı –Uğurlu, 2008) ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre namusa ilişkin tutumların tecavüz mitlerinin kabulünü yordadığı görülmüştür. Erkeklerin namusa ilişkin tutumları ile tecavüz mitlerini kabul düzeylerinin, kadınlarınkinden daha yüksek boyutta olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Sexual violence is one of the biggest problems that women have to face. The purpose of this study is to search the acceptance of rape myths inrelation to traditional honor perception by the Turkish university students. By this way, it will be attempted to prove that the rape myths' acceptance is bonded with the traditional honor perception. With this objective, 360 students from various universities (Bogazici University, Istanbul University, Marmara University, Yildiz Technical University, Istanbul Technical University) were asked to fill surveys with sealed envelope method, including Illinois Rape Myth Acceptance Scale, Attitudes Toward Honor Scale and verse forms. 22 students' answers were kept out of the evaluation because of missing answers and therefore, the analysis was carried out with 338 subjects. Statistical analysis was used while evaluating the findings in the study. Defining statistical methods were also used during the evaluation of the work data. As a result of the correlation analysis which was performed to determine the relation between level of rape myths acceptance and perception of honor, a significant positive relation was found at a level of %59,9 , (r=0,599; p=0,000