Üniversite öğrencilerinde depresyonun yordanması:Sosyo demografik değişkenler,olumsuz yaşam olayları,algılanan beklentiler ve algılanan ilişkiler
- Tez No: 188819
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinde depresyonun sosyo-demografik değişkenler, olumsuz yaşam olayları,algılanan ilişkiler ve algılanan beklentiler tarafından yordanıp yordanmadığını; öğrencilerde depresyon söz konusudeğişkenler tarafından yordanıyor ise yordama güçlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın verileri, Mersin Üniversitesi Yenişehir ve Çiftlikköy yerleşkelerinde örgün eğitim yapan Eğitim,Mühendislik, Fen Edebiyat, İletişim, Güzel Sanatlar, Tıp, İktisadi ve İdari Bilimler, Mimarlık Fakülteleri ve Meslek YüksekOkullarında okuyan 742 öğrenciden elde edilmiştir. Bağımlı değişkene ilişkin veriler Beck Depresyon Envanterikullanılarak elde edilmiştir. Yordayıcı değişkenlerle ilgili veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formukullanılarak toplanmıştır.Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için SPSS 13.1 Paket Programı kullanılmıştır. Üniversiteöğrencilerinde depresyonu yordayan değişkenlerin tespiti amacıyla aşamalı doğrusal çoklu regresyon analizi yapılmış vehata payı üst sınırı 0.05 olarak alınmıştır.Araştırmada, verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgular depresyonu yordadığı görülen değişkenler alınarak tektabloda verilmiştir. Buna göre; depresyon puanlarını yordayan sosyo-demografik değişkenlerin, olumsuz yaşam olayları,algılanan ilişkiler ve algılanan beklentilerin sırasıyla; ailenin gelecek beklentisi, bireyin seçtiği mesleğin uygunluğu, karşı cinsleilişki, göçük altında kalma, insanlarla ilişki, göç, kronik hastalık, gelecek beklentileri, tecavüze uğrama, trafik kazası,cinsiyet, ailedeki kişi sayısı olduğu gözlenmiştir. Regresyon analizi sonucunda bu değişkenlerin depresyon puanlarının %27.74'ünü yordadığı gözlenmiştir.Araştırma bulguları, depresyonla ilgili daha önce yapılmış araştırmalarının bulgularıyla birlikte tartışılıp yorumlanmışve bulgular doğrultusunda geleceğe yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present research was conducted to determine whether depression can be predicted by the socio-demographic variables among university students, and ıf it can be predicted, the prediction level of these variables.The data of the research were obtained from 742 students selected from Faculty of Education, Faculty ofEnginering, Faculty of Economical and Administrtive Sciences, Faculty of Science and Literature, Faculty ofCommunication, Faculty of Fine Arts, Faculty of Medicine, Faculty of Architecture, Vocational High School at MersinUniversity, Yenişehir and Çiftlikköy Campus. The data associated with dependent variable were collected by Beck?sThis document is created with the unregistered version of HTML2PDF PilotDepression Inventory. A personal Information Sheet prepared by the researcher was used to collect data associated withthe predictor variables.Statistical Package for the Social Sciences 13.1 software was practiced for the statiscal analysis. Stepwise linearmultiple regression analysis method was carried out to determine the predictor variables of depression among universitystudents and significance level was taken as 0.05 for the analysis.The results obtained from data analysis-the variables that predicted depression-are shown in one table. So, thesociodemographic variables that predict depression can be listed as; the parental expectation about future, the suitability ofthe job, the relationships with the opposite sex, staying under ruin trauma, relationships with others, migration, chronicillnesses, expectation about future life, being exposed to rape, traffic accident, gender, number of familiy members. Afterthe regression analysis, it was observed that these variables predicted the % 27.74 of the depression scores.