Renk görmesi normal olan tanıkların, farklı renksel özelliklerdeki yapay ışık kaynakları ile aydınlatılmış nesne renklerini algılamaları
The perception of object colors, which are illuminated with artificial light sources having different color properties, by eye witnesses with normal color vision
  1. Tez No: 478807
  2. Yazar: KAZIM HİLMİ OR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FATİH YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Adli Bilimlerde -özellikle ceza davalarında- bir kriminal olay yaşandığında, verilecek mahkeme hükmü için görsel tanıkların verecekleri ifadedeki renk bilgileri önemlidir. Son yıllarda farklı seviyelerde renksel geriverimi olan birçok lamba aydınlatma amaçlı olarak kullanılmaktadır. Görme keskinliği Snellen eşelinde 1.0 ve klinik renk görmeleri doğal olan bireyler, yapay aydınlatma şartlarında yalan söylemeden yanlış görebilirler. Otuziki denek farklı yapay aydınlatma şartlarında (Kırmızı LED 50 lux, Sodyum buharlı lamba 50 lux, kompakt flöresan 50 lux, beyaz LED 50 lux, oda aydınlatması 6500 K 50 lux ve oda aydınlatması 6500 K 300 lux) ten eşdeğeri yansıtması arkaplanlı 12 renk levhasını kendi renk dağarcıklarına göre öznel olarak isimlendirdiler. Son yapılan yüksek renk geri verimi (>90) olan 300 lux'taki ölçümünden sonra, aynı aydınlatma şartlarında renk levhaları Munsell ölçeğine göre Tür-Değer Doymuşluk açısından değerlendirdiler. Tüm aydınlatma şartlarında ve tüm renk levhalarında deneklerin yalan söylemeden yanlış söyledikleri gösterildi. Doğru söyleme oranları da 72 farklı aydınlatma ve renk levhası kombinasyonundan sadece birkaçında farklı idi. Benzer sonuçlar hem halk arasında yakın renkleri ifade edebilecek renk betimlemeleri gruplandığında, hem de söylenen renkler bilimsel olarak Munsell'e göre düzenlenip sınıfladığında, -bazı renkler doğru söylenebilmesine rağmengörüldü. Cinsiyete göre aynı renk için farklı sayıda renk betimlemesinde bulunulması, 72 farklı aydınlatma ve renk levhası kombinasyonundan sadece ikisi haricinde gösterilemedi. Renksel geriverimi >90 olan aydınlatmada görülmüş olan renk levhalarının renklerinin Munsell türü olarak doğru tanımlamaması, genel olarak renk sabitliğinin hangi şartlarda oluştuğunun sorgulanması gerektiğini düşündürdü. Sonuç olarak; Bulguların sadece görsel tanıkların değil, benzer şartlarda delilleri inceleyen hakim, savcı, avukat ve Adli Bilimler meslek mensupları ile toplumun diğer bireylerinin de renk algısı için geçerli olduğu düşünüldü. Farklı aydınlatma şartlarında (karışık ışık olmasa bile) aynı renk için farklı algıların oluşması görsel tanıkların renk konusunda yalan söylemeden yanlış söyleyebileceklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In forensic science – especially in criminal cases – when there is a crime, the color information in the eyewitness testimonies is important for the court judgement. In recent years, many lamps with different color renderin index have been used for lighting purposes. Individuals with a visual acuity 1.0 and normal clinical color vision can name false colors in artificial lighting conditions without lying. Thirtytwo subjects were exposed to 12 different color plates on a background gray 2 with human body reflection ratio under different artificial lighting conditions (red LED 50 lux, sodium vapor lamp 50 lux, compact fluorescent 50 lux, white LED 50 lux, room lighting 6500 K 50 lux and room lighting 6500 K 300 lux) according to their personal vocabulary on color. After measuring at 300 lux with high color rendering index (> 90), they evaluated the color plates in terms of type-valuesaturation according to the Munsell scale in the same lighting conditions as before. In all lighting conditions and on all color plates, subjects have shown false statements without lying. The correct spoken ratios were different in only a few of the 72 different combinations of lighting and color plates. Similar results were seen both when grouping close color representations that are used commonly in society and when the colors were scientifically arranged and classified according to Munsell, although in these conditions some colors might be said truely. According to the sex, different color representations for the same color could not be shown except for only two of the 72 different combinations of illumination and color plates. The fact that the colors of the color plates, which were seen in the illumination with a color rendering index > 90, were not correctly described in the Munsell type, generally suggests that the conditions under which the color consistency happens has to be questioned. As result; The findings should be valid not only for the eye witnesses but also for the color perception of judges, prosecutors, lawyers, forensic medical professionals and other members of the society who examined the evidence on similar conditions. Different perceptions of the same color under different lighting conditions (even without mixed light) shows that color perception of eye witnesses can be false without lying.